Kudy z nudy ve městě Pyšely
Zobrazit všechny články o městě Pyšely
První radniční dům založil v Jeníkově již Martin Maxmilián Goltz v 2. polovině 17. století. Z kamenné barokní radnice vystavěné o století později se až na věžičku a zbytky zdiva nedochovaly téměř žádné pozůstatky. Současný vzhled významně ovlivnily rekonstrukce v 19. století.
Jedna z nejmladších věžovitých tvrzí na našem území byla postavena nákladem císařského generála Martina Maxmiliána z Goltze v letech 1650 – 1653. Objekt dnes slouží ke galerijním a výstavním účelům.
Kopec Vystrkov se nachází při severovýchodním okraji brdského vojenského výcvikového prostoru, nedaleko obce Jince. Je zde poměrně bohaté naleziště prvohorních fosílií. Typickým a zřejmě nejhojnějším představitelem vystrkovské zkamenělé fauny je trilobit.
Nový zámek vznikl pravděpodobně v letech 1768 - 1769 a byl vystavěn hrabětem Filipem Krakovským z Kolovrat. V letech 1774 - 1775 prošel úpravou pro potřeby tabákové továrny.
V Jincích se narodil český houslista a skladatel Josef Slavík, nazývaný "český Paganini". Místo narození připomíná rodný domek, na němž se nachází pamětní deska.
Barokní farní kostel sv. Mikuláše v Jincích pochází z 18. století a nahradil původní gotickou stavbu. K průčelí kostela je připojena dřevěná krytá chodba vedoucí do sousední barokní márnice na kruhovém půdorysu. Nad západním průčelím je věž.
Zámek vznikl rozsáhlou úpravou původní tvrze v 1. polovině 18. století ve stylu pozdního baroka. Z té doby pochází také kaple sv. Josefa. K zámku patřila nádherná zahrada.
Vyhlídka je pojmenována po básníkovi Fridrichu Schillerovi, který zde má také pamětní desku. Je zde do skály vytesaný nápis a oválný reliéf s portrétem básníka.
Prostřední Bečva byla v okolí jedna z mála vesnic, která neměla kostel. Kostel byl postaven v roce 2001 dle návrhu architekta Jana Kováře z Opavy.
Raně barokní monumentální basilikální stavba pochází z konce 17. století. Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony z roku 1520 a 1572, z nichž staršíje opatřen latinským, mladší českým nápisem.
Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý.
První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.
Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.
Objekt byl postaven v roce 1937 v rámci československého pohraničního opevnění proti nacistickému Německu. Uvnitř jsou postupně rozšiřovány expozice z historie čs. Opevnění, na památku obránců hranic ČSR.
Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.