Kudy z nudy ve městě Pyšely

Zobrazit všechny články o městě Pyšely

Kostel sv. Františka z Assisi na Habrovce v Krči

Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi byl postaven jako provizórium v prosinci 1941 a teprve v 60. letech byl upraven na trvalý objekt. Interiér je skromně vybaven v době stavby mozaikou a sochami, od roku 2010 se řadí mezi kulturní památky ČR.

Bývalá Masná burza v Brně

Budova bývalé Masné burzy byla postavena v letech 1925-1926 podle návrhu významného brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Budova je památkově chráněná. Dnes v budově sídlí soukromá vysoká škola. Jedná se o jednu z nejhodnotnějších brněnských meziválečných staveb s užitím režného zdiva.

Tesařova vila v Brně – funkcionalistická vila Bohuslava Fuchse

Volně stojící vila v městské části Pisárky od architekta Bohuslava Fuchse se třemi samostatnými bytovými jednotkami je dokladem architektovy snahy o vnesení oblých tvarů zpět do jinak přísného funkcionalismu.

Baťova nedokončená železnice

Podhůřím Vizovických vrchů měla kdysi vést železnice, která by spojila Vizovice s Valašskou Polankou. Vlaky tudy sice nikdy neprojely, ale v krajině zůstaly železniční náspy, tunely a mosty, po kterých se dnes jezdí na kole nebo chodí na túry.

Hláska u Cornštejna

Jihomoravské muzeum ve Znojmě zpřístupní od 1. 5. 2025 významnou památku Hlásku u Cornštejna. Návštěvníci budou moct vystoupat až na vrchol Hlásky a pozorovat malebnou krajinu zátok Vranovské přehrady.

Tvrziště Kokot v Kokotském lese

Tvrz Kokot zanikla po požáru v polovině 15. století. Dodnes se po ní dochovaly nezřetelné stopy nedaleko Kokotského rybníka.

Kostel sv. Šimona a Judy v Roseči

Kostel sv. Šimona a Judy byl založen kolem poloviny 16. století. Roku 1743 původně renesanční kostel vyhořel. V letech 1791–94 byl rozšířen a věž byla přistavěna roku 1829. Jedná se o jednolodní stavbu s věží, s pravoúhlým kněžištěm a patrovou sakristií.

Barokní sýpka v Plasech

Jednou z nejzajímavějších budov plaského klášterního areálu je barokní sýpka, do které je zakomponována raně gotická patrová kaple sv. Václava a sv. Máří Magdalény. Vše převýšuje elegantní štíhlá věží (47m) s monumentálním barokním hodinovým strojem z roku 1686 (dosud denně ručně natahovaným).

Akvadukt Třebařov

Akvadukt tvořený pískovcovými kvádry patří mezi posledních 6 takových staveb, které jsou stále funkční. Třebařovský akvadukt je navíc mezi nimi nejstarší a největší.

Sakurová alej u Beachklubu Ládví

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů do Japonska, abyste si užili kouzelnou atmosféru rozkvetlých sakur. Stačí se projít necelých 100 metrů od Beachklubu Ládví na Praze 8 a objevíte malý pražský poklad – sakurovou alej u bývalé základní školy ZŠ Chabařovická.

Mokřady v Ostravě-Hrabové

Zcela unikátní plochu s mokřady a tůněmi budou moci již v roce 2025 využívat lidé v Ostravě-Hrabové. Neprostupný, v době podmáčení nepřístupný veřejný prostor, se aktuálně proměňuje pod taktovkou společnosti Ostravských městských lesů a zeleně v místo relaxační.  .

Senoradská stezka

Naučná stezka s přístřeškem, bezpečným ohništěm a naučnými interaktivními tabulemi je dlouhá asi 2 kilometry a vede po žluté turistické trase.

Národní přírodní rezervace Karlštejn

Národní přírodní rezervace Karlštejn se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Jedná se o členité území severně od Berounky mezi Berounem, Vráží, Mořinou, Karlštejnem a Srbskem.

Studánka kněžny Ludmily – Havlíčkův pramen

Studánka je známá také pod názvem Havlíčkův pramen, Zázračný pramen, pramen Trubka, Modrý pramen či Studánka Kněžny Libuše a patří k nejznámějším pramenům Českého krasu.

Kostel sv. Jakuba v Jičíně

Farní kostel svatého Jakuba Většího se nachází v těsném sousedství jičínského zámku na Valdštejnském náměstí.