Kudy z nudy v obci Prokopov
Zobrazit všechny články o obci Prokopov
Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.
Náměstí Přemysla Otakara II. Je dominantním prostorem města a živou obchodní zónou. Má čtvercový tvar a je přístupné 12 ulicemi, vždy dvěma v rozích a jednou boční z každé strany. Původně uprostřed náměstí stálo 10 domů, později dvě kašny.
Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.
Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.
Nevelká svatyně zbudovaná v klasicistním slohu stojí nad pramenem údajně zázračně uzdravující vody, která je opředena četnými legendami. Dnešní kaple byla postavena roku 1819, avšak bez stavebního povolení, které se podařilo dořešit až roku 1839.
Klasicistní Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 stojí v blízkosti Starého náměstí, hned za renesanční radnicí. Stavbu nechal postavit majitel panství Alois z Lichtenštejna podle projektu architekta Josefa Hardmutha.
V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.
Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.
Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.
Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.
Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.
Na cyklostezce mezi Borohrádkem a obcí Veliny se nachází originální altánek, kterému se přezdívá „Hlavní nádraží“, protože se přimyká k železniční trati a turistické informace o stezce a místních památkách jsou umístěny na kotoučích, na kterých bývají obvykle jízdní řády.
Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.
Písník co by kamenem dohodil od Borohrádku, se nachází těsně při silnici č. 36 (jedná se vlastně ještě o ulici Zámlýní). Písník má čistou vodu, občerstvení i nudistickou pláž.
Splav je koupací místo na toku Tiché Orlice nedaleko města Borohrádek. Jedná se o přírodní koupaliště bez jakéhokoliv zázemí a vybavenosti. Okolní louky a lužní lesy jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.