Kudy z nudy v obci Příchovice

Zobrazit všechny články o obci Příchovice

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Kostel sv. Petra a Pavla v Oseku

Kostel byl postaven ve 13. století v části obce Starý Osek. V roce 1714 byl přestavěn do barokního slohu a je obklopen starým hřbitovem.

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Naučná stezka skřítka Hrobčíka v Hrobčicích

V Hrobčicích nedaleko Bíliny můžete navštívit naučnou stezku skřítka Hrobčíka s mýtinkou Fantazie. Kvůli mýtince Fantazie nadchne i děti školkou povinné.

Hopíkova naučná stezka v Žatci

Naučná stezka se jmenuje podle Hopíka, postavičky, která se v posledních letech stala symbolem chmelařské tradice města. Je oblíbená hlavně mezi dětmi, proto po něm dostala stezka jméno.

Chrám sv. Martina v Rosicích

Kostel sv. Martina je nejstarší stavitelskou památkou v Rosicích. Pochází asi z 12. století, o čemž svědčí románská okna ve věži vysoké 34 metrů.

Poutní kaple Nejsvětější Trojice v Rosicích

Kaple patří mezi nejvzácnější historické památky města Rosice. Nachází se na jižním návrší města. Před 300 lety ji nechal postavit tehdejší majitel rosického panství Jiří Hausperský z Fanalu. Vlastní kaple má velkou historickou hodnotu, především vnitřní architekturou.

Radnice s pranýřem v Rosicích

Rosická radnice byla postavena v roce 1851 nákladem 13 000 zlatých. O sedm let později byla opatřena věžními hodinami za 700 zlatých, které darovala manželka majitele Rosických uhelných dolů Antonína Rahna.

Naučná stezka Rosickou historií

Dvanáct panelů naučné stezky vás seznámí s historií kulturních památek a zajímavých rosických zákoutí či osobnostmi s Rosicemi spjatými.

Kaple sv. Kateřiny a Barbory v Oseku

Původně gotická kaple, která byla v letech 1713 – 1718 přestavěná v barokním slohu. Je již součástí mohutného klášterního souboru k němuž dále patří konvent s kapitulní síní, křížovou chodbou, studniční kaplí, pivovarem, sladovnou a dalšími stavbami.

Stezka k bedřichovskému viklanu

Projděte se stezkou za tajemstvím bedřichovského viklanu. Bedřichovský viklan leží mimo značené cesty a tak je jeho nalezení docela dobrodružné. Kdo kámen objeví a ve své kartičce správně orazítkuje, ten získá malou odměnu za šikovnost v Informačním centru v Bedřichově.

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Zřícenina hradu Mydlovar

Na území obce Ostrá se nachází hradní zřícenina hradu Mydlovar, v minulosti rovněž nazývaný Kostomlaty. Jedná se o zcela ojediněle se v Čechách vyskytující celocihelný hrad s plášťovou zdí.

Kostel sv. Barbory v Pavlově

Nynější kostel byl vystavěn roku 1742, patrně s využitím starší stavby v místě kněžiště. Roku 1829 následovala klasicistní úprava hlavního průčelí. To je završeno sochou patronky chrámu sv. Barbory.

Fara v Dolní Krupé

Roubená stavba z konce 18. století sloužila svému původnímu účelu do poloviny 20. století, poté byla střídavě využívána pro rekreační a ubytovací účely.