Kudy z nudy v obci Příchovice

Zobrazit všechny články o obci Příchovice

Kostel Božího Těla ve Skutči

Špitální gotický kostel byl vystavěn mezi lety 1385 - 1392. Jedná se o gotický jednolodní kostel, v interiéru s žebrovými klenbami a kružbovým sanktuáriem z 15. století. V roce 1862 kostel vyhořel a byl restaurován architektem Františkem Schmoranzem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je poprvé zmiňován jako farní v listinách tehdejšího litomyšlského biskupství již v roce 1350, roku 1655 byl povýšen na děkanský. Jedná se o původně gotický, renesančně upravený emporový kostel. Po požáru v roce 1850 byla postavena nová věž.

Kostel Narození Panny Marie v Průhonicích

Románsko-gotický kostel Narození Panny Marie v Průhonicích se nachází v zámeckém areálu. Kostel byl postavený koncem 12. století současně s románskou tvrzí.

Dřevěnka v Úpici

Nejstarší památkou Úpice je dřevěnka z poloviny 16. století. V podobě z roku 1620 se dochovala dodnes.

Evropské rozvodí Labe/Dunaj nedaleko Svratouchu

V lesích nad Skiareálem Svratka stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.

Galerie Český ráj

Obrazová galerie ve Všeni u Turnova má ve svých sbírkách přes 200 originálních děl více než stovky autorů. Najdete zde obrazy místních malířů, hodnotná díla známých mistrů, ale i pěkné obrazy autorů méně známých. Naprostou většinu vystavených děl je možno i zakoupit za velmi příznivé ceny.

Hradiště Přerovská hůra

Hora je svědeckým vrchem tyčícím se nad středočeskou obcí Přerov nad Labem. Společně se Semickou a Břístevskou hůrou tvoří trojvrší Polabské hůry. V místech nazývaných Na Šancích se rozprostírá pravěké a raně středověké hradiště, jehož rozloha se odhaduje až na 20 hektarů.

Hradiště Semická hůra

Semická hůra je 231 metrů vysoký svědecký vrch – stolová vyvýšenina v rovinaté Polabské nížině. Na vrcholu hůry je neodkryté hradiště z keltských a raně slovanských dob.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Kostel Nejsvětější Trojice v Opočně

Kostel je součástí zámeckého areálu a pochází z 1. poloviny 14. století, na jehož místě stávala gotická hradní kaple sv. Ondřeje. V 16. století byl přestavěn renesančně a v 18. století proběhla barokní přestavba.

Kostel Nejsvětější Trojice v Plumlově

Kostel pochází ze 16. století. V ohradní zdi kostela byly nalezeny zazděné dvě dělové koule a pískovcová desta, jež oznamuje, že právě z tohoto místa vedla roku 1643 švédská vojska útok na městečko a zámek.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Kostel sv. Michala v Rýmařově

Farní kostel sv. Michala stojí v severní části historického jádra města, na hraně svahu k Podolskému potoku. Vznik kostela nesporně souvisí se založením města Rýmařova nejpozději v 70. letech 13. století.

Kostel sv. Vojtěcha v Přerově nad Labem

Kostel byl postaven v letech 1681 - 1682 v raně barokním slohu. Z původní stavby se zachoval polokruhový presbytář. V roce 1865 byla nově postavena věž a loď.

Městské části Podkostelí a Švamberk v Opočně

Podkostelí je významná součást historického jádra města Opočno. Dochovanou štětovou cestu zatesanou ve skále lemuje řada historicky zajímavých objektů barokního původu s pozdějšími přestavbami a úpravami, které spolu s kamennými opěrnými zdmi charakterizují původní způsob výstavby města.