Kudy z nudy v obci Popice
Zobrazit všechny články o obci Popice
Lovecký zámeček nechal uprostřed bývalé obory postavit ve druhé polovině 18. stol. Kníže Václav Paar. Koncem 18. stol. Byl barokně upraven. Po 2. svět. Válce se majitelem zámku staly státní lesy. Dnes je zámeček v majetku soukromé společnosti.
Současná železná rozhledna slouží především jako telekomunikační věž. Na dvou vyhlídkových plošinách je krásný výhled do okolí.
Evangelický kostel typu baziliky byl vystavěný v letech 1926–1927. Sloužil nejprve německým luteránům, po druhé světové válce ho převzala Českobratrská církev evangelická.
Kostel byl navržen v roce 1926 pro Německou evangelickou církev v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v duchu vídeňské architektonické moderny.
Pevnostní linie v Srbské Kamenici vznikala na obranu před nacistickým Německem v letech 1937 – 38. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.
Stálá výstava historických vozidel a dopňků s motoristickou tématikou, věnovaná značce Tatra, to je místo, které každému klukovi bez rozdílu věku rozzáří oči a vykouzlí úsměv na rtech. Nachází se v areálu bývalého lihovaru a nabízí stovky exponátů.
V Hrabové na Šumpersku můžete navštívit krásný kostel Českobratrského evangelického sboru, ve kterém zároveň najdete i hvězdárnu!
Na konci června 2018 se v Hrabové na Šumpersku ve věži kostela Českobratrské církve evangelické znovuotevřela hvězdárna. Samotný prostor včetně úzkých schodů prošel náročnou rekonstrukcí.
Müllerův dům je nejen kulturní památkou, ale od roku 2011 také sídlem Muzea města Tišnov. Müllerův dům získal svůj název po bývalém tišnovském starostovi Františkovi Müllerovi, který dům vlastnil a provozoval zde koželužnu.
Kvůli havarijnímu stavu Barevné skály zde bylo až do konce července 2018 zakázáno proplouvat na vodě. Po proběhlé sanaci je Barevka opět bezpečná a vodáci pod ní opět projedou. A i horolezci se snad brzy dočkají.
Zřícenina bývalé vodní tvrze Kouty nedaleko Votic je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka. Vodní tvrz byla kdysi známa jako kamenný hrádek.
Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.
Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.
Kostel Narození Panny Marie na Kostelci upoutá už z dálky. Stojí totiž na vršku nad vesničkou Nový Kostelec nedaleko Borotína.
Prohledárium Vejrovského zemanství je netradiční název, pod kterým se skrývá obecní muzeum tří obcí – Branic, Stehlovic a Veselíčka.