Kudy z nudy ve městě Poběžovice
Zobrazit všechny články o městě Poběžovice
Jezdecký klub stáje Newpot nabízí víkendové, týdenní i čtrnáctidenní kurzy jízdy na koních. Kurzy pro děti, začátečníky i pro pokročilejší jezdce jsou zaměřené na parkurové skákání a drezuru.
V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.
Jeseníky skrývají i kulturní skvosty - hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.
Zříceninu kartuziánského kláštera, zvanou Kartouzka, najdete na severozápadním okraji obce Dolany při cestě na Vésku. Klášter zvaný také Údolí Josafat po obsazení vojskem Dobše z Tvorkova sloužil za husitských válek jako významná základna husitských vojsk.
Zbytky hradu Hus stojí na strmém ostrohu nad řekou Blanicí ve svahu Panského vrchu (835 m) asi 8 km jihozápadně od Prachatic. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský zde povolil vystavět hrad na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.
Přírodní rezervaci Průchodnice naleznete východně od obce Ludmírov. Skalnatý vrch nad potokem Špraňkem se dvěma tunelovitými průchozími jeskyněmi s mnoha bočními chodbami - archeologické naleziště z doby kamenné.
Rodové vinařství Proqin, čili Prokeš vinařství, se zaměřuje na produkci klasických šumivých vín metodou kvašením v láhvi a mešních tichých vín. Specialitou vinařství je sabráž - sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem.
Ve Valticích, městě vínu zaslíbenému, v kraji, kde se setkává Lednicko-valtický areál se zvlněnou poetickou krajinou vinorodého Rakouska, ve městě, které je po věky synonymem vinařství se nachází firma Moravíno, která vyrábí jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem.
Přírodní památka Čertkus se nachází nedaleko Horního Kramolína na Tepelsku. Území má rozlohu 42 hektarů a svůj název dostalo území po čertkusu lučním - hostitelské rostlině vzácného motýla hnědáska chrastavcového, která se zde hojně vyskytuje.
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.
Veřejné tábořiště na travnatém břehu rybníku Špinka je vhodné pro stanování, pobyt v karavanech a v chatkách - zejména pro rodiny s dětmi a s domácími mazlíčky. Je zde skvělé koupání na upavené travnaté pláži s pozvolným vstupem do vody a písčitým dnem.
V Kožlanech na Plzeňsku se narodila jedna z nejvýznamnějších osobností československých dějin, Dr. Edvard Beneš. Pokud navštívíte zdejší muzeum, můžete zde poznat neobyčejný život druhého prezidenta Československé republiky i místní tradiční řemesla.
Pulčínské skály, lidově zvané též Pulčiny, jsou největším pískovcovým skalním městem v moravských Karpatech, a dají se označit jako kolébka moravského trampingu. Co je pro Čechy Posázaví, to jsou pro Valachy Pulčínské skály.
Vinařskou stezku Křepice propojuje vinice k. Ú. Křepice s historicky a kulturně zajímavými místy obce, např. Pramenem u Svaté s křížovou cestou nebo velitelské místo maršála Malinovského z 2. světové války. Celá stezka měří asi 4,5 kilometru.
Z Tepelské vrchoviny nápadně vyčnívá táhlý zalesněný hřbet dvojvrší Třebouňského a Branišovského vrchu. Na Branišovském vrchu jsou zajímavé zříceniny Davidovy observatoře, ke které vede Davidova naučná stezka od kláštera v Teplé.