Kudy z nudy ve městě Poběžovice

Zobrazit všechny články o městě Poběžovice

Zastávka v Pařezové chaloupce v Němčovicích

Na skok do večerníčku ke Křemílkovi s Vochomůrkou se dostanete v Němčovicích na Rokycansku. Mají zde totiž Pařezovou chaloupku, která slouží všem lidem, čekajícím na autobus.

Obří trpaslík v Hořicích – čtyřmetrová pískovcová miniatura

Myšlenka vytvořit sochu podle návrhu Kurta Gebauera vznikla roku 1994. Tehdy bylo v nádražní restauraci v Hořicích založeno občanské sdružení, které si dalo za cíl Obřího trpaslíka postavit. Po zahájení stavby se ale ukázalo, že je nejprve třeba vytvořit třetinový pískovcový model.

Přírodní památka V dubech

Hlavními předměty ochrany jsou mokřadná slatinná louka, svahové prameniště a bažinná olšina se zvláště chráněnými druhy rostlin. Bezlesé území leží na sesuvném svahu při úpatí skalních masívů Příhrazských skal.

Přírodní památka Červený kámen u Štramberka

Červený kámen u Štramberka byl vyhlášen přírodní památkou v roce 2018. Na území se vyskytují bukové a jedlobukové lesy protkané loukami s výskytem řady vzácných druhů flóry.

Přírodní památka Malý Stolec

Malý Stolec je unikátním geologických čedičovým útvarem a byl v roce 2016 vyhlášen přírodní památkou.

Tabulová hora - Úhošť

Stolová hora Úhošť mezi městy Klášterec nad Ohří a Kadaň je národní přírodní rezervací a vede po ní naučná stezka. Z hory je překrásný výhled na celý region.

Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem

Pozoruhodnou stavbou v Novém Městě pod Smrkem je kostel sv. Kateřiny z roku 1607. Původně byl založen jako evangelický.

Peruc - barokní kostel sv. Petra a Pavla

Kostel s dynamicky zprohýbaným průčelím a do půdorysu vtaženou věží. Byl vystavěn v letech 1722-25 P. P. Columbanim. Hlavní prostor je jednolodní, zakončen pravoúhlým knežištěm. Na římse v kartuši znak Ledebourů. Edikulový štít se sochami splývá s věží.

Kostel sv. Anny - Jablonec nad Nisou

Kostel sv. Anny představuje jednu z nejstarších stavebních památek Jablonce nad Nisou. Původně barokní objekt z 80. letech 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž.

Plaňany - kostel Zvěstování Panny Marie

Areál románského hřbitovního kostela z poloviny 12. století k němuž byl ve 14. století přistavěn gotický závěr. Součástí areálu je volně stojící zvonice a hřbitov s historickými náhrobky, navazující na mladší hřbitov u blízkého neogotického kostela.

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.

Lom u Červených Peček

Lom u Červených Peček představuje významnou geologickou a paleontologickou oblast. Nachází se zde velké množství schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum. Písčité a sprašové stěny lomu jsou domovem hojně rozšířeného blanokřídlého hmyzu.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Rovninské balvany v Ostravě

Skupina bludných balvanů je charakteristickým vzorkem velkých eratických bloků, transportovaných pevninským ledovcem. Byly objeveny při těžbě písků v Hlučíně-Rovninách a po uzavření a rekultivaci pískovny v první polovině šedesátých let byly balvany převezeny do Ostravy.