Kudy z nudy ve městě Poběžovice

Zobrazit všechny články o městě Poběžovice

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka vedoucí ze Sedlčan do Prčice měří cca 14 km. Trasa vede přes Radeč, Mezný a Jesenici. Minimální šířka je 2,5 metru, což umožňuje bezpečný obousměrný provoz.

Propast Malá Macocha

Známá jeskyně Macocha má svou malou sestru, která je známá pod názvem Malá Macocha a najdete ji nedaleko Babic nad Svitavou.

Arboretum Řícmanice

V lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou se rozkládá arboretum Řícmanice, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.

Rozcestí U Tří kamenů v Bílých Karpatech

Mezi vrcholy Stráň a Kobyla v Bílých Karpatech najdete místo, kde je hraničními kameny vyznačeno rozhraní panství Lichtenštejnů (Kuželov), Magnisů (Hrubá Vrbka) a Uher (Slovensko). Nese název U Tří kamenů.

Lípa v Podemládí

Lípa v Podemládí zde stojí už 300 let.

Annamariánský pramen

Oblíbeným místem lázeňských hostů je rozlehlý park Bažantnice, který je ideálním místem pro procházky.

Pomník Raisova kniha

Pomník s názvem Raisova kniha najdete na oblíbeném místě českého spisovatele oblíbené místo Karla Václava Raise.

Zřícenina tvrze Mokřice

Lesy v blízkosti Lužan v Českém ráji nedaleko od Jičína skrývají pozůstatky tvrze ze 14. století. Tvrz původně stála ve středověké vsi Mokřice.

Kostel sv. Petra a Pavla U Kostelíčka v Úbislavici

Římskokatolický kostel v Úbislavicích na Jičínsku je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi

Historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je spjata s Janem Žižkou z Trocnova a husity. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.

Mramorový lom Cikánka

Slivenecký lom na dekorační mramory je druhé nejdéle těžené ložisko této suroviny na světě, po italské Carraře. Na Slivenci se těží již od ranného středověku, najdete ho v chrámu svatého Víta, v Národním divadle, ale i v pražské dlažbě nebo metru.

Lom Špička v Radotíně

Dosud činný lom na levém břehu Radotínského potoka byl otevřen již roku 1948. Celková plocha dobývacího prostoru je 14 575 m2 a z toho přibližně polovina leží v CHKO Český kras. V lomu zbývá k vytěžení cca 900 000 t cementářské suroviny.

Bývalý zámeček a osada Cikánka u Radotína

Původně hospodářský statek vyrostl nad osadou Cikánka roku 1906. Fantazie místních obyvatel jej opředla mnoha pověstmi a domněnkami. Nejčastěji byl považován za lovecký zámeček, který byl postaven ruským šlechticem v 18. století. Dnešní budova není původní.

Maškův mlýn na Radotínském potoce

Maškův mlýn je tím nejzachovalejším ze všech mlýnů Radotínského údolí. Pro odlišení od Maškova mlýna, který stával v místech dnešní Lochkovské cementárny, se označoval také jako Zadní Mašek.

Taslarův mlýn v Radotínském údolí

Dnes obytný dům býval známým mlýnem na středním toku Radotínského potoka. První zmínky o něm pochází z roku 1665, stavba samotná je však ještě staršího data.