Kudy z nudy ve městě Poběžovice

Zobrazit všechny články o městě Poběžovice

Poutní kostel Panny Marie na Chlumku v Luži

Výraznou dominantou obce Luže, městečka ležícího v lesnaté kotlině, je mohutný, ranně barokní poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocnici Křesťanů z konce 17. Století, postavený na čedičovém návrší.

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách je kaple sv. Kateřiny v České Třebové. O jejím vzniku se dnes můžeme pouze dohadovat, dosud se totiž nepodařilo uspokojivě odpovědět na otázky kdy, kým a proč zde byla postavena.

Park na Réně Ivančice

Park na Réně založili v roce 1887 členové ivančického Zalesňovacího a okrašlovacího spolku, jehož předsedou byl tehdejší starosta Jan Kočí. Park se stal oblíbeným cílem výletů.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

Ústecký kostel v centru města se proslavil svojí šikmou věží. Jedná se o čtvrtou nejšikmější věží v Evropě – na šedesáti pěti metrech své výšky se vychyluje o celé dva metry a jeden centimetr k tomu. Může za to bombardování na konci druhé světové války.

Dětský ranč Hlučín - volnočasové aktivity pro děti a rodinu

Užijte si 1 nebo 2 hodinové vyjížďky na koni pod vedením zkušeného instruktura do malebného okolí Hlučína kolem Hlučínské štěrkovny, k Vinné hoře a do Jilešovic.

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Českého středohoří je čedičový kopec, majestátně se tyčící nedaleko severočeského městečka Lovosice. Lovoš (570 m.n.m) určitě poznáte už zdaleka podle typického tvaru se dvěma vrcholy - Velkým a Malým Lovošem zvaným též Kybička.

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Dlouhá stoka je významná technická památka, protínající velkou část Slavkovského lesa. Hlavními důvody pro zhotovení tak rozsáhlého vodního díla, které v Evropě 16. Století nemělo obdoby, byla rozvíjející se důlní činnost, která spotřebovávala stále více vody pro pohon strojů a také dřeva, jehož zásoby kolem dolů byly téměř vyčerpány.

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku - města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.

Zámek Filipov

Přijeďte za relaxací do negotického zámku Filipov, který se nachází nedaleko starobylého města Čáslav. Nedílnou součástí objektu je nově zbudovaná krásná zámecká zahrada a navazující zámecký park. Ten, kdo vystoupá na vrchol zámecké věže, určitě ocení nádherný výhled na celý kraj.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. Století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. A 19. Století. V zámecké expozici najdete, mimo jiné dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým hudebním životem.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí. Najdete zde i muzeum, které je umístěno v historickém chladícím vagonu z 20. Let 19. Století.

Mostecký mlýn Vodňany

Ve Vodňaněch je k vidění asi pět se let starý Mostecký mlýn s původním mlecím zařízením. Návštěvníci si ve zdejším Muzeu mlynářského řemesla prohlédnou i všechny dokumenty o tomto vodním mlýnu.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. Z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Minipivovar ve Vyšším Brodě

Po dlouhých desetiletích má Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Ve sklepních prostorách jednoho z historických domů vyšebrodského náměstí byl jeden takový postaven a zprovozněn roku 2008. Sklepy pivovaru prošly kompletní rekonstrukcí, aby zde mohla být obnovena tradice práva várečného.

Čeňkova pila

Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází Čeňkova pila. Osada je pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868 - 70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.

18. 11. 2010, 8:22 · Kudy z nudy · Šumava, Jihočeský kraj · Hory · Čeňkova pila