Kudy z nudy v obci Oselce

Zobrazit všechny články o obci Oselce

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem. Dnes budova slouží jako ubytovací zařízení a sídlo Západočeské univerzity.

Zřícenina hradu Nečtiny - Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.

Naučná stezka Koukolová hora

Koukolova hora je 471 m vysoký kopec u vsi Slavíky poblíž Tmaně v okrese Beroun. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá). Na vrcholu stojí výklenková kaple svatého Blažeje, obnovená v roce 2010.

Pstruhový ráj - sportovní rybolov

Nabízíme vám novou ideální možnost jak strávit svůj volný čas s rodinou nebo přáteli nejen na rybách. Naše firma disponuje sedmi krásnými rybníky, nacházející se na Českomoravské vysočině, Kutnohorsku a Podblanicku, v čisté, člověkem a průmyslem nezatížení krajině.

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky

Muzeum se nachází v soukromých prostorách obce Pořežany u Týna nad Vltavou. V muzeu jsou ke zhlédnutí nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, nářadí, selská jizba, modely vláčků, automobilů a letadel.

Sfárejte do dolu Jan Šverma v Žacléři

Pokud chcete na vlastní kůži zažít jízdu těžní klecí do hlubin šachty, můžete navštívit bývalý Důl Jan Šverma na okraji Žacléře. Trasa prohlídky vede chodbami prvního důlního patra v hloubce asi 100 metrů pod zemí.

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.

Sloupské koupadlo v Moravském krasu

Sloupské koupadlo je příjemný areál letní restaurace s koupalištěm, který se nachází na okraji lesa v malebné obci Sloup. Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Za skřítkem Hugem

Renesanční zámek v Moravské Třebové i unikátní systém stezek kolem bývalých dolů na Hřebči poznáte během pěšího výletu v turistické oblasti Českomoravské pomezí. Průvodcem vám bude důlní skřítek Hugo, který vás může zavést až do Mladějova na projížďku parním vláčkem.

Do Knířova za Karlem Havlíčkem Borovským

Pěší výlet v okolí Vysokého Mýta vás zavede do Knířova, kde pobýval Karel Havlíček Borovský. Zcela jistě vás zaujme královské věnné město s největším čtvercovým náměstím v Čechách i překrásná krajina turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Pojeďte s námi navštívit tajemný hrad Svojanov, který patří mezi nejoblíbenější turistické atraktivity Českomoravského pomezí. Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, ožívá v průběhu celého roku mnoha kulturními akcemi pro celou rodinu.

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.

Po stopách loupeživých rytířů

Na vyvýšenině kousek od Svitav stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku, který se vydal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého bohatství. Do obcí, které rytíř při svých výpravách ohrožoval, vás zavede jedna z tras cyklovýletů po turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Trstěnickou stezkou na kole

Pojďte se s námi toulat malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Někdy v průběhu 13. století byla vytvořena středověká komunikační síť přibližně v takové podobě jako nyní. Důležitá cesta spojila Svitavy s Litomyšlí, která dále pokračovala směrem na královské město Polička.