Kudy z nudy v okrese Ústí nad Labem

Zobrazit všechny články o okrese Ústí nad Labem

Hornická naučná stezka Údolí Milířky

Stezka vás seznámí s geologickými poměry v okolí lužického zlomu, který tvoří významné rozhraní mezi lužickým žulovým masivem a druhohorními křídovými pískovci. Na řadě míst jsou patrné pozůstatky po těžbě rud a dobývání křemene ve středověku.

Hora Hvozd - druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu.

Hora Luž - nejvyšší vrchol Lužických hor

Výrazná znělcová hora Luž (793 m) je nejvyšší horou Lužických hor. Horským hřebenem Luže vedla zemská hranice mezi Čechami a Lužicí, což dosvědčují hraniční kameny s nápisy. V současnosti přes vrchol prochází státní hranice s Německem. Z hory se nabízí krásný výhled do širokého okolí.

Městské muzeum Týn nad Vltavou s expozicí vltavínů

Mezi jednu z hlavních expozic patří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů. Ostatní expozice jsou věnovány loutkám, městu Týn nad Vltavou, vorařství či režiséru Alfrédu Radokovi. Muzeum sídlí v bývalém arcibiskupském zámku.

Kostel sv. Jakuba v Týně nad Vltavou

Kostel se nachází v centru města Týn nad Vltavou, na náměstí Míru. Původně byl zasvěcen sv. Christoforovi, ochránci brodů a cest, v roce 1569 došlo k jeho rozšíření a přesvěcení na sv. Jakuba.

Muzeum Bedřicha Hrozného – expozice Polabského muzea v Lysé nad Labem

Stálá expozice Polabského muzea v Lysé nad Labem seznamuje návštěvníka s životem a dílem zdejšího rodáka, předního orientalisty a rozluštitele chetitského jazyka prof. Bedřicha Hrozného. Kromě expozice pořádá muzeum v průběhu roku příležitostné výstavy z muzejních sbírek a uměleckých děl.

Dostihové závodiště Lysá nad Labem

Jednou z dostihových tratí v České republice je závodiště Lysá nad Labem. Najdete ho mezi známějšími závodišti Prahou a Pardubicemi. Dostihy se v Lysé nad Labem konají šestkrát do roka.

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.

Kostel Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech

Patrně nejpůsobivější památkou Trhových Svinů a nejbližšího okolí je poutní kostel Nejsvětější Trojice - necelé dva kilometry jižně od města. Pozoruhodná trojboká kaple skrývá pramen vody, jíž bývala tradičně připisována léčivá moc, především proti očním neduhům.

Naučná stezka Trhovosvinsko

Stezka vede starou poutní cestou k baroknímu kostelíku ve Svaté Trojici, dále lesem a údolím Klenského potoka k technické památce Buškův hamr a zpět do Svinů. Naučná stezka měří téměř 6 km.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

Původně raně gotický kostel z konce 13. století, jehož zachované části svědčí o možnosti jeho využití i jako obranné stavby, byl přestavěn ve druhé polovině 15. století. Tuto pozdně gotickou přestavbu připomíná kamenná deska s vytesaným znakem městečka a latinským nápisem z roku 1485.

Výstaviště Lysá nad Labem

Výstaviště Lysá nad Labem, spol. S r. O., je jediným soukromým subjektem toho druhu v České republice. V současné době má výstaviště v průběhu roku ve své dramaturgii 31 výstav v 19 termínech.

Říční koupaliště Na Fufernách v Sušici

Koupaliště najdete u hotelu Fuferna na nábřeží řeky Otavy. Kromě koupání nabízí však toto kouzelné místo i něco pro pohyb milující návštěvníky.

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park v Lysé nad Labem je svou celou rozlohou 21 ha a umístěním na temeni Zámeckého vrchu (220 m n. M.) výraznou krajinnou dominantou. Spolu s architektonickými dominantami objektů zámku, bývalého kláštera bosých augustiniánů a kostela sv. Jana Křtitele vytváří jedinečné panorama.

Kaple Anděla Strážce nad Sušicí

Ranně barokní kaple z let 1682 – 1683 s krásným výhledem na město Sušice a okolí se nachází na vrchu Stráž. Kaple Anděla Strážce, zvaná zdrobněle Andělíček, byla na vrchu porostlém kdysi dubinou vybudována roku 1863 díky přičinění sušického kapucína P. Ladislava Bílinského.