Kudy z nudy v okrese Prostějov
Zobrazit všechny články o okrese Prostějov
Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 - 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.
Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.
Melicharovo vlastivědné muzeum sídlí v budově bývalé radnice. Jeho sbírkový fond je tvořen archeologickými nálezy z Unhoště a přilehlého regionu.
Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.
Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.
Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.
Kolo se nachází se pod lávkou na levém břehu Vltavy na zvlášť pro ten účel vydlážděném místě. Je to připomínka na elekrifikaci Kralup a vznik vodní elektrárny v nedalekých Miřejovicích.
Podzámecký renesanční mlýn se svými 11 moučnými koly byl v době rudolfinské největším v Českém království.
Centrální barokní kaple z roku 1738 od K. I. Dientzenhofera postavená na místě, kde zemřel blahoslavený Podiven, služebník sv. Václava.
Jednopatrovou barokní budovu postavil v 1. polovině 18. století rod Kopidlanských z Kopidlna. Pobýval taky i hudební skladatel Oskar Nedbal.
Kostel je dodnes jako jeden z mála v majetku obce a má tvar rotundy. Byl postaven v roce 1936 a je jedním z mála katolických kostelů v České republice, který má číslo popisné.
Beskydské rehabilitační centrum v Čeladné bylo založeno v roce 2000 a navazuje na léčebnou tradici původních Lázní Skalka, založených v roce 1902.
Soukromé muzeum železnice si vybudoval dnes už důchodce Eda Kapitola (64), kontrolor dopravy z OŘ Hradec Králové. Jako jeden z mála zachraňoval v době divokého rušení a slučování stanic, co se dalo.
Zaječická hořká je výtěžek z přírodního léčivého zdroje, minerální voda silně mineralizovaná pro léčebné využití pramenící v Českém středohoří u vsi Zaječice u Bečova.
Pozdně renesanční tvrz, která byla postupně přestavěna na zámek, založil pravděpodobně Bedřich z Vlkanova někdy po roce 1608. Trojkřídlý klasicistní zámek byl postaven na ostrohu nad řekou Bělou.