Kudy z nudy v okrese Praha-východ

Zobrazit všechny články o okrese Praha-východ

Habermannův mlýn a Habermannova vila v Bludově

Hubert Habermann byl mlynář z vesnice na severu Moravy. Mlýn byl vlastněn sudetoněmeckou rodinou Habermannů a využíval se k produkci mouky, jako pila a v mlýně byla také založena menší produkce dřevěných beden. V roce 1920 byla jako rodinné sídlo vybudována secesní vila.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Kaolínka - kaolínový lom u Vidnavy

Jeden z nejkrásnějších lomů v kraji, připomínající ve zmenšeném měřítku romantickou krajinu Divokého západu či kanadských jezer. V lomu se dříve těžil kaolín a i dnes jsou břehy a okolí bílé.

Kaple Božího hrobu v Mimoni

Areál Božího hrobu v Lužické ulici je významnou památkou města. Je kopií Božího hrobu v Jeruzalémě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti

Od roku 1948 působil v Číhošti farář Josef Toufar. Do dějin se obec nedobrovolně zapsala známým „číhošťským zázrakem“.

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Mimoni

Farní kostel sv. Petra a Pavla, dnešní dominanta města, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy.

Kostel sv. Stanislava v Mohelnici

Původně hřbitovní kostel stojí na Nádražní ulici, kněžiště a východní část zde stojí od r. 1584, v dalších stoletích byl kostel barokně upraven.

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.

Latzelova vila ve Vápenné

Anton I. Cajetan Latzel se narodil ve Skorošicích, usadil se poté v dnešní Vápenné a kromě hospodářství zde provozoval i vápenku a bělírnu příze. V letech 1869 a 1871 postavil jako jeden z prvních ve Slezsku kruhovou vápennou pec. Ve Vápenné se usadil v roce 1879.

Lesopark Šeptouchov v Ledči nad Sázavou

Šeptouchov nabízí možnost celoročních procházek v klidném lesoparku nedaleko centra města. Z vyhlídky na šeptouchovských skalách se nabízí krásný pohled na město a široké okolí.

Lví hora v Rychlebských horách

Lví hora s nadmořskou výškou 1041 metrů je hora v Rychlebských horách na severovýchodní rozsoše Smrku, necelé 3 km severozápadně od Horní Lipové.

Městské opevnění Mohelnice

Z původního městského opevnění Mohelnice se dochovaly v několika ulicích pozůstatky. Kompletně se zachovala se Vodní (Severní) brána, z těch ostatních pouze boční stěny s erby města.

Muzejíčko Šumperk

Nachází se v přízemí východního křídla šumperského muzea a slouží pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.

Muzeum Mohelnice v bývalém Biskupově hradě

Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi.

Naučná stezka Josefová u Jindřichova

Naučná stezka v zaniklé obci Josefová u Jindřichova připomíná existenci zdejších skláren nebo lesní železnici.