Kudy z nudy v okrese Plzeň-sever
Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-sever
Tisůvka je skalnatý vrchol v pohoří Žďárských vrchů, někdy je označovaný jako Čertův kámen. Nachází se 1 km západně od obce Cikháj a 6 km jihozápadně od Devíti skal uprostřed hustých lesů.
Peperek je kopec o nadmořské výšce 675 m nalézající se v oblasti Žďárských vrchů asi 5 km západně od okresního města Žďár nad Sázavou a 2 km jihovýchodně od obce Velká Losenice. Asi 255 metrů východně od vrcholu prochází historická zemská hranice Čech a Moravy.
První zmínka o zámku pochází z roku 1587, kdy provedl nejvyšší zemský sudí Karel Mračský z Dubé pozdně renesanční přestavbu. Později byl zámek barokně a klasicistně upraven. Od roku 1956 se v objektu nachází domov pro seniory.
Budova radnice ve Spáleném Poříčí prošla kompletní rekonstrukcí mezi léty 2023 a 2024. Radnice je místem konání různých kulturních akcí, jako jsou besedy, kreativní dílny, koncerty a výstavy.
Jádro kostela Stětí sv. Jana Křtitele pochází z raně gotické stavby ze 13. století. Na přelomu 18. a 19. století byl klasicistně upraven. Do hrotitého gotického portálu je vložena renesanční náhrobní deska. Ke kostelu patří dřevěná zvonice na bývalém hřbitově na základech z 18. století.
Na komíně podniku KARA v Bohuslavicích u Trutnova žijí čápi bílí, které si oblíbilo mnoho milovníků přírody a ptačí říše. Dvojice, která létá hnízdit na komín dlouhá léta dostala jména Bohdan a Bohunka. Zájemci mohou jejich život podrobně sledovat na webkameře.
Na místě původního dřevěného kostela z roku 1578 byla roku 1711 dokončena stavba barokního kostela Všech Svatých – jednolodní chrám s vysokou hranolovou věží.
Sedloňovská lípa, také známá jako Lípa v Sedloňově, je starý památný strom, nejmohutnější v CHKO Orlické hory.
Kostel svaté Marie Magdaleny byl vystavěn roku 1731 na místě dřívějšího kostela. . Je to barokní stavba s mansardovou věží se síní v přízemí, kudy se do kostela vstupuje.
Přírodní park Kersko-Bory je poměrně rozsáhlé zalesněné území, které bylo nejprve vyhlášené jako oblast klidu Kersko a později, 20. 4. 1990, jako přírodní park Kersko-Bory.
Ministezka s devíti panely, odpovídající na nejčastější otázky návštěvníků mikulovského lomu na Janičově vrchu, byla vybudována v roce 2021.
Na pravidelně kosené horské louce roste několik chráněných druhů rostlin, mezi nimi například prstnatce. V podmáčeném prameništi se vyskytuje ohrožený čolek karpatský.
Grapy je název vyhlídkového místa severně od obce Rusava na Kroměřížsku.
Jedná se o tři luční svahová pěnovcová prameniště na vápnitém podloží, kde návštěvníci naleznou například vstavače nebo prstnatce.
Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy se nachází na masivu Čerchova. Chráněny jsou zbytky přirozených a přírodě blízkých ekosystémů horských a podhorských smíšených bučin s výskytem zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin typických pro tuto oblast.