Kudy z nudy v okrese Plzeň-jih

Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-jih

Přírodní památka Žerotín s nádherným výhledem na Strážnici

Vrch Žerotín (322 m n. M.) je místem krásného výhledu na celé Pomoraví, jeho svahy jsou pokryty množstvím vinohradů a sadů. Mezi vinicemi se pyšní mohutné stromy oskoruší, které byly vyhlášeny stromem Slovácka.

Bašty u Veselské a Skalické brány ve Strážnici

Opevnění města Strážnice bylo vybudováno v době tureckého nebezpečí v 16. století, kdy byl hlavním vojenským velitelem Moravy jmenován Jan III. Ze Žerotína. Ve Strážnici tak vznikly Veselská a Strážnická brána.

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.

Kaple sv. Maří Magdaleny na kopci Bradlo

Evropskou zajímavostí města Kamenice nad Lipou je lesní hřbitov Bradlo s kaplí sv. Máří Magdaleny. Stavba byla vystavěna v roce 1348 Dobešem z Bechyně a představuje unikátní vazbu venkovského stavitelství na tzv. Karlovskou gotiku.

Rybník Kalich u Kamenice nad Lipou

Nedaleko od Kamenice nad Lipou leží rybník o rozloze asi 10 ha, v jehož okolí proběhla bitva mezi Menhartem z Hradce a Husity. Rybník nabízí příjemné koupání v krásné přírodě.

Rozhledna na Cvilíně - Krnov

Cvilínská rozhledna se nechází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem. Na Cvilíně, který má dva vrcholy jsou ještě další dvě zajímavé turistické atrakce, které jistě stojí za zhlédnutí. Rozhledna je kamenná romantická stavba zakončena vyhlídkou s cimbuřím, vysoká 26 metrů.

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.

Arboretum Johanka v Kamenici nad Lipou

Součástí Centra pro zahradu, les a volný čas v Kamenici nad Lipou je Arboretum Johanka. Stanice pořádá pravidelné dětské letní tábory, vyjížďky a jízdy bryčkou, výuku jízdy na koni, ale i křtiny hříbat.

Rozhledna na Ježníku - Krnov

Ježník se těší znamenité pověsti jako letovisko a výletní místo. Je možno je doporučit všem, kteří vyhledávají odpočinek v klidném prostředí. Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou.

Japonský šerm Iaido

Takeda Ryu Iaido je tradiční japonské bojové umění s dlouhou tradicí a hlubokými kořeny.

Muzeum Jakuba Hrona v Metánově

V Metánově, v místní části obce Častrov, najdete v budově bývalé školy Muzeum Jakuba Hrona. Expozice představuje svérázný svět a vynálezy místního rodáka prof. Jakuba Hrona. Návštěvníci se seznámí také s publikacemi autora.

Zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk

Na vrcholu Jezerky stával kdysi hrad Starý Žeberk. V současné době jeho existenci připomínají jen nepatrné a pro laika v terénu obtížně rozpoznatelné zbytky. Nedaleko od něj, na vrcholu Zámecké hory, jsou zachovány zbytky zdiva paláce a hradeb Nového Žeberku.

Děkanský kostel sv. Jiljí v Jirkově

Kostel sv. Jiljí v Jirkově stojí na místě raně gotického obranného kostelíka z doby kolem roku 1300. Kostel, který patří mezi nejstarší stavební památky v Jirkově, je veřejnosti přístupný v době pravidelných bohoslužeb, konají se v něm katolické svatební obřady.

Stráž nad Nežárkou - město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Plzenecká železnice - úzkorozchodná trať ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci. Plzenecká železnice má ve svých sbírkách sedm úzkorozchodných lokomotiv a padesát šest vagónů různých typů. Muzejní dráha je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci.