Kudy z nudy v okrese Plzeň-jih

Zobrazit všechny články o okrese Plzeň-jih

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví - pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Radvaneckej Swamptrejl

Nedaleko Nového Boru, v prostoru mezi Radvaneckým rybníkem a Radvancem, naleznete 2 traily pro horská kola. Jedná se o dvě jednosměrné stezky pro cyklisty na horských kolech.

Železniční muzeum Sudoměř

Železniční muzeum s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno najdete na historickém nádraží z roku 1897, které je stále v provozu. Expozice se nachází nejen v hlavní nádražní budově, ale také pod širým nebem.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Exkurze provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárny Tušimice II (ETU II) je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V blízkosti se nacházela elektrárna Tušimice I z roku 1964, jež byla uzavřena v roce 1998. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny Tušimice II je společnost ČEZ.

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá v Ralsku

Nový multifunkční areál u Bělé pod Bezdězem je vybudován na místě bývalého vojenského prostoru Ralsko. Sportovní vyžití nabízí sedmikilometrová in-line dráha, lanové centrum, rozhledna nebo naučná stezka, malé návštěvníky potěší dětská zoo.

Kostel sv. Václava v Hoře Svatého Václava

Kostel sv. Václava ve vísce na Poběžovicku je zmiňován již roku 1545. Původně se jednalo o gotickou stavbu se zajímavou věží čtvercového půdorysu, která byla v 17. století barokně přestavěna. Kostel patří mezi skvosty Domažlicka a byl vyhlášen kulturní památkou.

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi

Na břehu Blažejského rybníka dnes stojí ruina někdejší slavné poutní kaple sv. Blažeje. V dávné historii to bylo jedno z velmi navštěvovaných míst v tomto kraji, v roce 1880 se tu uvádělo dokonce šest bohoslužeb v roce.

Kostel sv. Barbory u obce Všekary

Na návrší v blízkosti obce Všekary stojí zachovalé zřícenina barokního kostela sv. Barbory, patronky havířů z let 1717-1724. Bývalé poutní místo se nachází asi 10 km severovýchodně od Horšovského Týna.

Centrum Vlasty Buriana v Liberci

Herec Vlasta Burian má v Liberci svůj dům. Centrum představuje slavného libereckého rodáka v komplexní podobě.

Skalní útvary Kazatelny v Jeseníkách

Nápadné skalní útvary pod vrchem Kazatelny (925 m) naleznete v Hrubém Jeseníku, v těsné blízkosti žluté značky vedoucí z Rejvízu do Videlského sedla v blízkosti Opavské chaty nad údolím Černé Opavy.

Bublavý pramen u Rejvízu

Bublavý pramen je vlastně studánka s pitnou horskou vodou, asi 2 km po žluté značce z Rejvízu. Zajímavostí je, že ze dna celého pramene probublávají vzduchové bubliny. Cesta se napojuje na naučnou stezku Rejvíz.

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Jesenicko bylo odpradávna nejen krajem horníků, ale také tkalců. Starou tradici ukazuje unikátní muzeum v budově fary uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. V expozici zhlédnete například tři kompletní stavy, ale i předměty denní potřeby našich předků.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.