Kudy z nudy v okrese Jablonec nad Nisou
Zobrazit všechny články o okrese Jablonec nad Nisou
Sedmnáct kilometrů nových cyklotras vzniklo díky projektu Stezka horní Odry v česko-polském příhraničí. Doplnily síť už existujících stezek, což turistům usnadnilo přístup k přírodnímu dědictví v povodí řeky.
Při svých procházkách a výletech můžete putovat přírodou a zároveň se něco nového dozvědět. Některé naučné stezky v Příbrami vás provedou městskými lesoparky a podbrdskou krajinou, jiné vás zase seznámí s důležitými historickými událostmi.
Vyzkoušejte projížďku po lipenském jezeře v motorovém člunu se snadným ovládáním, které hravě zvládnou i vaše děti. K řízení těchto člunů nepotřebujete kapitánský průkaz VMP.
Barokní hospodářský dvůr v obci Rymice na Kroměřížsku prochází rozsáhlou obnovou. Po rekonstrukci roku 2022 zde vznikne atraktivní skanzen, který mezi Kroměříží a Holešovem nabídne jedinečnou exkurzi do života na venkově v minulosti.
Halda Habrůvka vznikla odkládáním odpadů z hutní výroby Vítkovických železáren. Ostravané tady jezdí na kole, grilují, chodí na procházky s dětmi i psy. Atrakcí jsou i labutě na umělém jezeře, které zde vzniklo, aby haldu zchladilo.
Novinkou pro rok 2021 je ,,sestra" Stezky pro malé Grázlíky, která se jmenuje Stezka pro vychytralé Grázly. . Deset dřevěných truhliček s indiciemi, díky kterým se o nebezpečném loupežníkovi dozvíte úplně všechno – ale pozor, možná to nebude úplně tak jednoduché! Je třeba opravdu zapojit hlavu...
ProYachting půjčuje plachetnice v příjemném a pohodovém prostředí Yacht Clubu Lipno nad Vltavou. Jde o jedinou půjčovnou s kompletním sortimentem moderních lodí a katamaránů v ČR. Servis je založen na individuálním přístupu ke klientovi a na dlouholetých jachtařských zkušenostech.
Noe's sailing z Lipna nad Vltavou nabízí pronájem sportovních plachetnic na jednodenní výlety i kajutových jachet na delší pobyt na vodě. Vypůjčit si můžete plachetnice značek Jeanneau a Beneteau. Noe´s Sailing provádí také kurzy jachtingu a kapitánské průkazy.
Snad pro každého, kdo v českém stavitelství chce něco znamenat, bylo přímo snovým vstupem do nového tisíciletí vypsání soutěže na nové univerzitní centrum v Brně. První tak velkorysá výzva od konce 50. let.
Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.
Skalní útvar nad cestou podél Červeného potoka, v těsné blízkosti státní hranice, vznikl zřícením pískovcového balvanu do skalní průrvy. Průchod je tři metry vysoký a pět metrů široký.
Na počátku bylo světlo. V případě obce Čeladná v Beskydech se přidal ještě golf, který způsobil porevoluční, doslova raketový rozvoj obce.
Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.
Lochy jsou typickým prvkem německého venkova už od středověku. U nás se dochovaly tam, kde bývalo německé obyvatelstvo, například na návsi v osadě Loučky na Jihlavsku.
Zámek Nemilkov je renezančně barokním sídlem postaveném na zbytcích středověké gotické tvrze. Zámek je nemovitou kulturní památkou, zapsanou na seznamu „památek v ohrožení“. V současné době prochází totální rekonstrukcí.