Kudy z nudy v okrese Domažlice
Zobrazit všechny články o okrese Domažlice
Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.
Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury - jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.
Krematorium bylo postaveno podle plánů Arnošta Wiesnera v letech 1925 až 1930 v Jihlavské ulici. Je jedinou sakrálně-kultovní stavbou, kterou její tvůrce usiloval o nový výraz pro absolutní architekturu, jež by se vyrovnala egyptské pyramidě a křesťanskému kostelu.
Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. Dne 15. srpna 1732.
Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.
Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.
Kino Art, poslední městské kino, chce být důstojnou protiváhou multiplexů a útočištěm nejen pro náročného diváka, ale i širší divácké skupiny, které hledají pestřejší dramaturgii. V programu tak najdete představení pro mládež a studenty, seniory, ale i rodiče s malými dětmi.
K romantické procházce láká Horní rybník v Lišově na Českobudějovicku. Jeho okolí totiž zdobí řada dřevěných soch. Vyřezali je při dvou ročnících řezbářského sympozia umělci z celé republiky.
Divadlo vybudované předním českým architektem Kamilem Roškotem v letech 1935-1936 ve funkcionalistickém stylu bylo velmi populární v době první republiky. Divadlo je stále funkční a je možné ho v rámci představení navštívit.
Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je v současnosti přístupný veřejnosti a nabízí prostor pro ši.
Nové minimuzeum otevřené v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži – Košumberku na Chrudimsku je věnováno historii léčebny a především pak období, kdy se i v našem kraji vyskytovala tuberkulóza.
Jak už název napovídá, malé muzeum nabízí ukázky nejen psacích strojů vyrobených do roku 1939, ale i věci související s jejich údržbou a také provozem dobové kanceláře.
Těšínské oblastní divadlo bylo pod kuratelou Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě zřízeno v srpnu roku 1945. Přes nejednoduchý vývoj si divadlo zachovalo své původní kouzlo a dnes je ojedinělou výjimkou, neboť v něm působí umělecké soubory hned dvou národností, Česká a Polská scéna.
Možnost individuální prohlídky sklárny, kdy vás zavedeme na naší galerii, kde při výkladu budete moci sledovat práci našich sklářů, a poté vás vezmeme se podívat přímo na sklářskou huť...
V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.