Kudy z nudy v okrese Český Krumlov

Zobrazit všechny články o okrese Český Krumlov

Labyrint pod Zelným trhem

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Prohlídka systému opevnění Hlavní pevnosti Terezín

Prohlídka obranného systému pevnostního města Terezín s odborným výkladem. Seznámení návštěvníků s unikátní bastionovou pevností.

Berlova vápenka - expozice vápenictví

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Jde o evropskou raritu – 150 let starou výrobu vápence, ke které vedla 5 km dlouhá lanovka. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.

První naučná radonová stezka na světě

Chcete-li se o radonu dozvědět více, vydejte se na procházku po naučné stezce, která byla umístěna do oblasti Jáchymova, neboť historicky první měření radonu v bytech na území ČR se uskutečnilo právě zde.

Centrum orientačních sportů

Putování cestou i necestou Novohradskými lesy s mapou při hledání kontrolních stanovišť. Netradiční poznání lesních zákoutí.

Muzeum lokálky Rokytnice v Orlických horách

Železniční muzeum se nachází v budově původní výtopny parních lokomotiv z roku 1906 v Rokytnici v Orlických horách. Budova je vyhlášena kulturní památkou ČR.

Neprobylice u Slaného

Svojí příjemnou a poklidnou atmosférou s četnými památkami vás upoutá vesnička Neprobylice 6 km od Slaného. Na upravené zelené návsi již několik století stojí zvonice, o kousek dál tvrz a na kopci v jižní straně obce kostel sv. Ducha.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Mšenské pokličky

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Jestřebické pokličky

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. Selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Památník Joachima Barrande

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.

Český Krumlov - sláva, nazdar výletu!

Český Krumlov má novou porci zážitků nejen pro školní výlety, ale i pro zájmová sdružení, sportovní oddíly a další dětské a juniorské kolektivy. Český Krumlov, který byl v roce 1992 zapsán na Seznam UNESCO, je ideálním místem pro školní výlet.

Chaloupka Maxe Švabinského

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Naučná stezka Ludvíka Očenáška - první stezka pro nevidomé

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.