Kudy z nudy v obci Nosálov
Zobrazit všechny články o obci Nosálov
Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.
Lokalita se nachází v prostoru staré pískovny u Frýdeckého potoka na území obcí Václavovice a Šenov, asi 10 km jihovýchodně od Ostravy. Území bylo pro svůj přírodovědný význam zařazeno mezi tzv. Evropsky významné lokality v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
Prohlídka kulturních památek v areálu a některých vybraných prostor v nemocnici včetně barokního refektáře a malého muzea.
Kostelík Mont Serrat stojí uprostřed lesa na romantickém místě, vzdáleném asi kilometr západním směrem od obce Mutná. Kostel bývá označován také jako Montserrat u Cizkrajova. Poutní kostel Bolestné Panny Marie má méno podle slavného španělského poutního místa.
Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.
Přírodní rezervace Skučák se nachází kolem stejnojmenného rybníka v obci Rychvald na Karvinsku.
Významná lokalita výskytu čolka velkého a dalších obojživelníků ve nachází na předměstí Havířova, v nivě řek Lučiny a Sušánky.
Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Dochovaly se z ní pouze boty na podstavci.
Malá čerpací stanice od architekta Ladislava Machoně je snad nejmenší dochovanou funkcionalistickou stavbu. Dnes z ní zbyla bohužel jen chátrající stavba, které se již desítky let nepoužívá.
Provizorní budova bývalého Lawn Tennis Clubu (LTC) Praha je dřevěná stavba z roku 1926. Budova se nachází v Letenských sadech.
Pomník obětem katastrofy na dole Nelson stojí na okraji Oseka u Teplic je připomínkou důlní katastrofy z roku 1934.
Poslední stupeň vltavské kaskády vybudovaná v letech 1930-1935 slouží kromě výroby elektrické energie i k rekreačním účelům.
Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.
Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.
Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.