Kudy z nudy v obci Myštice

Zobrazit všechny články o obci Myštice

Židovský hřbitov Uhlířské Janovice

Židovský hřbitov v Uhlířských Janovicích byl vybudován okolo roku 1832, kdy zde žila početná židovská komunita. Poté byl používán až do druhé světové války. Dnes se zde nachází pouze několik fragmentů původních náhrobků.

Kostel sv. Aloise Gonzagy Uhlířské Janovice

Kostel sv. Aloise, který tvoří dominantu Václavského náměstí v Uhlířských Janovicích, byl založen roku 1767 a vystaven v letech 1794–1795 knížetem Aloisem z Lichtenštejna. V chrámu se nachází rokokový oltář a pozdně renesanční cínová křtitelnice z roku 1616.

Židovský hřbitov v Jemnici

Židovský hřbitov v Jemnici se nalézá ve stejných místech jako na počátku existence židovské obce ve 14. století. Právě z tohoto důvodu patří bezpochyby k nejstarším židovským pohřebištím na Moravě.

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici

Na severovýchod od kostela sv. Víta v Jemnici při hranici bývalé klášterní zahrady stojí památná lípa a ze žádných historických pramenů se nedovíme, kdy byla do země zasazena.

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Řeka Malše - pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.

Kostel sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích

V Uhlířských Janovicích najdete jednolodní kostel z lomového kamene s kamenickými detaily z místního červeného pískovce. Na místě tohoto kostela stála románská kaple ještě za dob prvního slovanského osídlení. Ve 13. století k ní byl přistavěn pozdně románský kostelík zasvěcený sv. Jiljí.

Lázeňský dům Radium Palace v Jáchymově

Léčebné lázně Jáchymov jsou svým přírodním léčivým zdrojem naprosto jedinečné a odlišné. Léčí pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické. Odpočinout si můžete třeba v Hotelu Radium Palace s termální léčivou vodou uvnitř objektu.

Vrbenské rybníky - unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Park Výstaviště v Mladé Boleslavi

Park v samém centru města je hojně využíván všemi generacemi obyvatel. Konají se zde i různé velké společenské akce a slavnosti. V roce 2012 prošel park výraznou rekonstrukcí a od dubna 2013 je otevřen v novém.

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny

Klášter kapucínů byl vybudován v letech 1615 - 1621, císařovnou Annou Tyrolskou, chotí Matyáše Habsburského, která uvedla kapucíny do Českých Budějovic roku 1614. Kostel je v duchu kapucínské architektury jednoduchá jednolodní stavba s dvěma kaplemi po severní straně.

Muchomůrka – krkonošské výletní místo s altánem ve tvaru houby

Muchomůrka je místo s výletním altánem ve tvaru houby mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou, který dal název celé vyvýšenině. Vyhlídkové místo existovalo už na konci 19. století, kdy bylo označováno jako Princeznina tišina, to podle princezny Almy Thurn-Taxisové, která sem prý ráda chodívala.

Secesní lázeňská kolonáda v Janských Lázních

Tak jako v každém správném lázeňském městě je důležitou částí lázeňské architektury kolonáda. Jednou z hlavních zajímavostí městečka Janské Lázně, které leží ve východní části Krkonoš, je právě secesní lázeňská kolonáda navržená vídeňským architektem Brangem.

Lezecká stěna v Sušici

Lezecká stěna v Sušici nabízí lezecké kurzy s instruktorem pro začínající lezce i lezení pro zkušené.