Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Kostel Jména Panny Marie v Chyši

Kostel pochází z období výstavby karmelitánského kláštera, upraven byl pozdně barokně. Vzhled kostela je podle stavebních předpisů žebravých řádových církví velmi jednoduchý.

Kostel Všech Svatých v Hronově

První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.

Pěchotní srub T-S 5 U Křížku v Hronově

Objekt byl postaven v roce 1937 v rámci československého pohraničního opevnění proti nacistickému Německu. Uvnitř jsou postupně rozšiřovány expozice z historie čs. Opevnění, na památku obránců hranic ČSR.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.

Muzeum Aloise Jiráska v Hronově

Jiráskovo muzeum v Hronově bylo založeno v roce 1908. Expozice Jiráskova muzea se nachází ve druhém poschodí v průčelí Jiráskova divadla. Expozice je věnována jeho osobnosti a dílu Aloise Jiráska.

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.

Cyklostezka Hvězdná

Cyklostezka z Olomouce do Šternberka má délku 14 km a je značena číslem 6104. Cyklostezka je rovinatá a je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro cyklisty i bruslaře.

Kolonáda a klasicistní i empírové lázeňské pavilony v Lázních Libverda

Pavilony lázeňských domů v Lázních Libverda byly postaveny na konci 18. století v klasicistním a empírovém stylu. Lázně Libverda dále krášlí dvoukřídlá kolonáda a klasicistní zámeček, který je ozdoben Clam-Gallasovský erbem.

Rokoková kašna v Kunžaku

Původně největší kašna z jednoho kusu kamene je umístěna pod školou. Pochází z roku 1815.

Skalní útvar Ďáblův chlév v České Kanadě

Seskupení balvanů, z nichž největší je rozříznut jako bochník chleba.

Vysoký kámen - nejvyšší vrchol České Kanady

Vysoký kámen (738 metrů) je nejvyšším vrcholem České Kanady. Na vrcholu je mohutné skalisko s řadou balvanů. V 1. polovině 19. století byl na nejvyšší skále vztyčen sloup označující triangulační bod, který je dnes technickou památkou.

Bylinková zahrada Naděje

Bylinkovou zahradu založila Jarmila Podhorná, která vždy milovala přírodu a její dary, tak se její záliba stala i povoláním. Zabývá se novým léčebným směrem - gemmoterapií a možnosti významného působení výtažků z pupenů rostlin – gemmoterapeutik na lidský organismus.

Empírový obelisk Komín u Litovle

Kamenný obelisk, kterému se přezdívá Komín, je spolu s ostatními romantickými stavbami v okolí součástí areálu nedalekého zámku Nové Zámky.