Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Prameny ve Zdravé vodě - Žarošice

Léčivé prameny byly po minulá staletí využívány k lázeňství. Lázně zde založila abatyše starobrněnského kláštera v 18. století. Dnes jsou k vidění původní lázeňské budovy a vyvěrající prameny.

Přírodní areál Zlobice u obce Malhostovice

Přírodní areál Zlobice je bývalý vojenský prostor u obce Malhostovice. Leží asi 15 km severně od Brna směrem na Svitavy.

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské v Bystrém

Kostel v Bystrém je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a je údajně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské u nás.

Umělá zřícenina Ballymotte

Nad městečkem Nalžovské Hory byla kolem roku 1840 postavena věrná kopie irského rodového sídla hraběte Taaffe - hradu Ballymotte. Kolem zříceniny postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem.

Krvomlýn - skalní mlýn a skalní byty Harasov na Kokořínsku

Mlýn byl postaven na místě bývalého skalního hrádku v Harasově. Jeho pozůstatkem je mlýnice, která byla přestavěna na knížecí hájovnu Černínov. Když byl stavěn nový mlýn blíže Harasova, musel být přejmenován na Nový mlýn. Nyní je ve skalním mlýně rekreační obydlí.

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.

Vodní nádrž Rozkoš - osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Národní přírodní rezervace Větrníky u Letovic

Národní přírodní rezervace Větrníky se nachází severně od obce Letonice. Je jednou z největších a nejcennějších stepních rezervací na jižní Moravě.

Národní přírodní rezervace Krumlovsko - rokytenské slepence

Národní přírodní rezervace Krumlovsko - rokytenské slepence tvoří dvě samostatná území a to v okolí osady Rokytná a pod kostelem Sv. Floriana nad městem Moravským Krumlovem.

Bývalé lázně Velká Roudka

Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce pochází z roku 1805. V areálu v lesích jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou. Největší rozmach zažívaly lázně v roce 1839.

Mramorové lomy u Nedvědice

Nedvědický mramor býval těžen nad obcí v několika - dnes již opuštěných - mramorových lomech.

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce se nachází na nejjižnějším cípu Bobravské vrchoviny, v místě jejího přechodu do roviny Dyjskosvrateckého úvalu. Sestává se z několika izolovaných lokalit jižně od města Miroslavi.

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století.

Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie byla založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

První zmínky o veřejné knihovně se datují již do 30. let 19. století. Založili ji posluchači filozofického institutu v roce 1834 a působila až do roku 1870. V roce 1885 byla zahájena činnost knihovny v budově Besedy v ul. Na Sadech. Jako student zde vypomáhal básník Fráňa Šrámek.