Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun
Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun
Kamenný pranýř je cenným dokladem drobné architektury a je připomínkou a symbolem práva moci města. Pranýř byl místem hanby, utrpení a ponížení.
Početné sklářské hutě a s nimi spojené vsi a obce, které vznikaly v Českém lese od 17. století, připomíná Huťský rybník, který napájel vodou sklárny v okolí.
Okružní naučnou stezku se dvanácti zastávkami najdete při hranici s Bavorskem v Českém lese.
Poblíž Plešného jezera stojí nejstarší smrk nacházející se na území šumavského národního parku. Podle vědců strom začal růst před 632 lety.
Pohádková rezervace je jedním z pilířů českého divadla a humoru. S tradicí sahající až do roku 1923 nedaleko Hořic na Šumavě.
Na návrší nedaleko Hořic na Šumavě stávala dřevěná jednolodní poutní kaple z roku 1733, která byla roku 1782 přestavěna na zděný kostelík.
Chcete relaxovat v naprostém soukromí? V prostorách Lesního penzionu Bunč najdete nově zrekonstruované prostory privátního wellness.
Již více než 200 let jsou Hořice na Šumavě dějištěm jedinečného pašijového divadla, jednoho z nejstarších v Evropě.
Rozvadovské King´s Casino bylo otevřeno v roce 2003. Od té doby se areál každoročně rozšiřuje. Nově se zde letos otevřel pětihvězdičkový hotel. V casinu se konají turnaje v pokeru, je zde možné se ubytovat či najíst v několika restauracích, hosté ani nemusejí opouštět areál.
Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).
Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.
Vodopád, kaskády a peřeje Ostravice byly vyhlášeny geologickou přírodní památkou pod názvem Koryto řeky Ostravice. Předmětem ochrany jsou vrstvy různých tvrdých lavic pískovců a slepenců, které vytvořily překážky na řece Ostravici a zapříčinily vznik soustavy peřejí a kaskád.
Stylizovaná československá vlajka na mohutném žulovém podstavci, tak vypadá pomník 2. československého odboje.
Uprostřed hlubokých lesů daleko od moderní civilizace leží malá osada Ostrůvek s loveckým zámečkem, dřevěnou kaplí, hájovnou a několika dalšími stavbami, které si tu v 19. století nechali postavit Windischgrätzové.
Dnes téměř zaniklý hrad byl dle archeologických nálezů založen okolo roku 1300. Byl pravděpodobně založen z důvodu ochrany rýžování zlata; snad německým rytířem Oldřichem Valdauerem, a na popud Karla IV. Byl dobyt a zbořen (jako nelegální stavba).