Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun
Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun
Kostel sv. Anny představuje jednu z nejstarších stavebních památek Jablonce nad Nisou. Původně barokní objekt z 80. letech 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž.
Areál románského hřbitovního kostela z poloviny 12. století k němuž byl ve 14. století přistavěn gotický závěr. Součástí areálu je volně stojící zvonice a hřbitov s historickými náhrobky, navazující na mladší hřbitov u blízkého neogotického kostela.
Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.
Lom u Červených Peček představuje významnou geologickou a paleontologickou oblast. Nachází se zde velké množství schránek vyhynulých ústřic Rhynchostreon suborbiculatum. Písčité a sprašové stěny lomu jsou domovem hojně rozšířeného blanokřídlého hmyzu.
Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.
Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.
Skupina bludných balvanů je charakteristickým vzorkem velkých eratických bloků, transportovaných pevninským ledovcem. Byly objeveny při těžbě písků v Hlučíně-Rovninách a po uzavření a rekultivaci pískovny v první polovině šedesátých let byly balvany převezeny do Ostravy.
Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.
Jelení smyk je 3 km dlouhé historické vodní dílo, odbočka Schwarzenberského kanálu, vybudované v roce 1791. V roce 1793 bylo koryto kanálu prodlouženo až k Jelenímu potoku u osady Jelení Vrchy.
Skalní útvar na vrchu Kalvárie tvarem připomíná zkamenělého krále zvířat. Podle pověsti je to zkamenělý strážce blanických rytířů, který až se přiblíží nepřátelé, probudí svým mocným řevem spící vojsko v hoře Blaník.
Filiální kostel sv. Anny není jedinou památkou v obci Nečtiny. Navštívit můžete také zámek, zříceninu hradu, kostel sv. Jakuba Většího či bývalý špitál.
Barokní kostel byl postaven v roce 1754 na místě původního kostela postaveného pravděpodobně po roce 1336 při vzniku obce. Kostel byl později přestavěn architektem Mikulášem Thalherrem. Po II. Světové válce byl interiér kostela zcela zničen. V letech 1998 - 1999 proběhla rekonstrukce kostela.
Nejcennější památkou města moravský beroun je renesanční farní kostel Nanebevzetí P. Marie z 1. poloviny 16. století, který postavil kníže Karel z Münsterberka původně jako luteránský kostel Nejsvětější Trojice.
Projdete-li údolní svahy řeky Ohře, uvidíte překrásné skalní výchozy na obou stranách toku. Řeka Ohře společně s tektonickými výtvory přírody tak tvoří překrásné a romantické zákoutí svádící k romantickým procházkám a výletům do těchto tajemných míst.
Přirozeně meandrující horní část toku říčky Smutná zasazená do krajinářsky působivého údolí tvoří hnízdní biotop početných populací druhově bohaté avifauny a pravidelně se zde vyskytuje také vydra říční. Tato část byla v roce 1985 prohlášena za přírodní památku s názvem Smutný (velikost 4,35 ha).