Kudy z nudy v obci Míšov

Zobrazit všechny články o obci Míšov

Jízda – sochy kol na kruhovém objezdu v Trutnově

Jízda od Veroniky Psotkové od září 2024 zdobí okružní křižovatku v ulici Pražská v Trutnově.

Stránovský viadukt v Krnsku

Viadukt, neboli most nad údolím v Krnsku, jímž protéká Strenický potok, se nazývá Stránovský viadukt. Je umístěn přímo pod zámkem Stránov. Je to první železniční betonový most u nás, jeden z nejmohutnějších viaduktů, významné dílo meziválečného mostního stavitelství.

Rybník Jordán v Odolené Vodě

Severně od města Odolená Voda je nevelký rybník Jordán, ve kterém se lze vykoupat. Má travnaté břehy, je tu možnost koupání na veřejné pláži a kempování.

Muzeum Studené války Kahan III

Muzeum je objekt bývalého předválečného opevnění, přestavěný pro zajištění telekomunikačního spojení složek Ministerstva vnitra v případě válečného konfliktu během studené války.

Památková trafostanice Kfely

Distribuční věžová trafostanice pro Kfely u Horního Slavkova pochází z roku 1910. Zřídit jí nechala elektrárna Franze Roßmeissla. Ve 2. třetině 20. století byla odpojena a nahrazena moderní stožárovou trafostanicí přímo v obci.

Zřícenina hradu Holoubek

Hrad Holoubek byl postaven ve 14. století na vyvýšenině nad nynější vodní nádrží Dalešice. V polovině 15. století hrad zpustl a do dnešních dnů z něj zůstaly jen zbytky hradebních zdí a věže.

Kostel sv. Máří Magdalény v Holanech

Barokní kostel postavený koncem 18. stol., zřejmě na místě původní stavby ze 14. stol. Klenba zdobena freskami o životě Maří Magdaleny, zhotovené jezuitským malířem Josefem Kramolínem.

Victoria Palace v Dejvicích

Novostavba Victoria Palace v pražských Dejvicích se nachází na Vítězném náměstí. Název Victoria Palace vyjadřuje genia loci lokality, který se spojuje s pojmem „vítězství“ již od první republiky.

Památník ženského koncentračního tábora Flossenbürg ve Svatavě

V roce 1943 byl nacisty ve Svatavě – Podlesí na Sokolovsku vybudován ženský koncentrační tábor. Až v roce 1945 byl osvobozen americkou armádou, která vstoupila na území obce 8. května. Tábor byl spálen kvůli obavám ze šíření nemocí 26. června.

Vodárenská věž Mazanka v Libni

Vodárenská věž Mazanka stojí na rozhraní Libně a Ďáblic. V roce 1904 tuto 42 metrů vysokou stavbu na kruhovém půdorysu vystavěl architekt František Schlaffer. Vešlo se do ní 178 m3 vody, kterou přes 60 let zásobovala pražskou Libeň. Od roku 1988 svému účelu neslouží, vznikl zde prostor k bydlení.

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Modrý statek na náměstí v Měříně

Modrý statek v Měříně na Žďársku se nachází hned na náměstí, jedná se o krásně zrekonstruovanou stavbu, která se při různých příležitostech otevírá veřejnosti. Ta může nahlédnout do klenutých prostor s dobovým nábytkem a dalšími exponáty.

Olomoucké podzemí – labyrint pod městem i naslouchací chodby

Přestože olomoucké podzemí zůstává z velké části nepřístupné, je to lákavá pokladnice historie. Běžným lidem jsou brány olomouckého podzemí otevřeny jen několikrát do roka.

Roubená usedlost v Kamenickém Šenově – bývalý hostinec U Ryšánků

Krásná usedlost, památkově chráněný bývalý hostinec U Ryšánků v Kamenickém Šenově představuje trojkřídlý komplex roubenných budov. V jeho části býval od roku 1830 hostinec, který v současné době prochází obnovou a měl by opět sloužit návštěvníkům.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.