Kudy z nudy ve městě Mirotice
Zobrazit všechny články o městě Mirotice
Na začátku března 2020 zažila Praha 7 historický okamžik – po 135 letech ukončila období provizorií a pronájmů a otevřela vlastní reprezentativní radnici. Budova poté zvítězila v soutěži Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu v kategorii renovace.
Farní kostel Nanebevstoupení Páně (původně sv. Máří Magdalény) byl vystavěn v 1. pol. 14. století na místě tvrze zakladatele osady borotínské.
Kostel s gotickým jádrem z konce 14. století je nejvýznamnější památkou Bílé Třemešné. Po husitských válkách zpustl a po roce 1680 byl zbarokizován.
Zámek ze 17. stol. Se nachází při východním okraji obce Bílá Lhota u Arboreta. Budova zámku sice dnes tvoří hranici Arboreta, které se nachází v místech bývalého zámeckého parku, ale s Arboretem již nijak nesouvisí.
Na stezce se také dozvíte, co všechno můžete v Pekle vidět a zažít.
Futureum je nový výstavní prostor. Nabízí tři patra nově zrekonstruovaných provozů výklopníku a mlýnice pro instalaci vašich uměleckých děl a intervencí, které se vztahují k problémům současného světa, budoucnosti, ochrany klimatu nebo třeba nového způsobu využívání energie.
Alej, která byla vysazena v 60. letech 20. století, tvoří 16 metasekvojí čínských. Mezi stromy najdete dřevěnou sochu, která zpodobňuje Ducha stromu metasekvoje čínské.
Alej nedaleko města Králíky vede ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč. Cesta začíná barokní oboustrannou kulisovou bránou z doby kolem roku 1700. Součástí památky je 8 barokních šestibokých kaplí, které stojí střídavě po levé a pravé straně.
Do lesoparku Masarykovy sady v Doksech se vrátily lesní bytosti. Objevit zde můžete rošťáckého Kryšpína, Hejkala bázlivého, Gilberta pařezíka i skřítka ze Slatinského vrchu.
V Mohelnu na Vysočině se nachází pravěké mohylové pohřebiště ze starší doby železné. Známá je především velká mohyla z doby halštatské, zachovaná díky božím mukám sv. Antoníčka.
Půjčovna nabízí k pronájmu obytné lodě pro až 6 osob, jejichž řízení nevyžaduje vlastnictví průkazu VMP (vůdce malého plavidla).
V malebné, zvlněné krajině u lázeňské obce Vráž severně od Písku vznikla naučná stezka Za Vrážským pramenem, vedoucí k lesní studánce Houžvička.
V okolí Brna naleznete naučný cyklistický okruh Přírodním parkem Bobrava. Celá trasa měří přes 40 kilometrů a vede jak po asfaltu, tak po přírodních cestách.
Myslíte si, že za tajgou či tundrou musíte na sever planety? Tak to se mýlíte. V Brdech, konkrétně na vrcholu Houpák u Zaječova, nalézáme krásnou tajgu s vyhlídkou. Je to vskutku nádherné místo.
Přírodní park Bobrava se nachází v okrese Brno-venkov, při středním toku řeky Bobravy. Park má zachované luční porosty a zbytky přirozených lesů, které se rozprostírají na svazích. Příjemným parkem prochází turistické i cyklistické stezky.