Kudy z nudy ve městě Milevsko

Zobrazit všechny články o městě Milevsko

Kostel svatého Wolfganga v Hnanicích

První písemný doklad o existenci obce Hnanice pochází z období 1200 až 1213, kdy sem přišlo sedm svobodných usedlíků a postavili si zde domy včetně malé kaple se sakristií a věží. Podle určitých pramenů sloužila tato obec jako shromaždiště rytířů křížových výprav do Svaté země.

Kostel sv. Filipa Vápenná

Římskokatolický farní kostel svatého Filipa je klasicistní budova z let 1780 až 1781 s barokním mobiliářem a obrazovou výzdobou Aloise Baucha z Vidnavy. Hned u kostela se nachází starý hřbitov obehnaný kamennou zdí.

Kostel sv. Barbory Příseka

Stavba, která vznikla na přelomu 13. a 14. století, byla zasvěcena svaté Barboře, patronce všech horníků. Jádro kostela je ranně gotické, ale mohutná hranolová věž pochází až z roku 1852.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku

Barokní kostel Povýšení svatého Kříže v Dubicku pochází z počátku 18. století. Kněžiště, které dnes slouží jako sakristie, jako jediné přežilo řádění uherských vojáků v 15. století a nese tak prvky gotiky. Kostel byl v roce 1958 zapsán na seznam kulturních památek.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně

Původní kostel s pěti obloukovými okny na podélné straně byl postaven na místě pohanského chrámu. Dnes jej připomíná jen obecní razítko z roku 1705, na němž je vyobrazena tato stavba.

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Významné mariánské poutní místo založil roku 1684 Julius Sasko-Lauenburský, stavbu dokončila roku 1723 jeho dcera Anna Marie Toskánská. Stavba kolem dvou nádvoří zahrnuje kostel, zvonici, arciděkanství, tříramenný ambit se sedmi kaplemi a hřbitov. Kostel je dílem Gulia a Octavia Broggiů.

Futuristická Koule v Liberci – socha, která odráží své okolí

Futuristická Koule nejen zrcadlí okolní objekty, ale jakmile se na město snese tma, probudí se v jejím nitru nečekaně tajemné moře světla, které vyzařuje také do okolí.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

Preclíkova vlajka na Klárově

Na pražském Klárově „vlaje“ barevná bronzová socha české vlajky od Vladimíra Preclíka, která představuje pomník druhého odboje.

Čeští muzikanti na Senovážném náměstí

Na Senovážném náměstí Nového Města pražského tančí Čeští muzikanti sochařky Anny Chromy. Sochy byly původně barevně upraveny, ale postupem času barva mizí vlivem povětrnostních vlivů. Vedle fontány u záhonu květin je umístěno pískovcové pítko s kovovou koulí navrchu.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore - Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

Šifrovací hry v Havlíčkově Brodě

Vaše dobrodružství v ulicích Havlíčkova Brodu může začít!