Kudy z nudy v obci Mikulov

Zobrazit všechny články o obci Mikulov

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.

Mniškový kámen u Benetic

Mniškový kámen připomíná lesní kalamitu z roku 1921 způsobenou přemnožením bekyně mnišky, jejíž housenky se živí jehličím zdravých stromů.

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Přírodní rezervace Páteříkova huť

Přírodní rezervaci tvoří odmáčená louka s rašeliništěm a chráněnými druhy rostlin. Vlhké prostředí vyhovuje orchidejím, roste zde prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, bradáček vejčitý, vemeník zelenavý. K dalším ohroženým druhům patří dřípatka horská, pleška stopkatá a masožravka tučnice obecná.

Přírodní rezervace Chřepice

Původně rašeliniště a vlhké louky byly v minulosti odvodněny a jejich ochrana byla vyhlášena v roce 1994 ze studijních důvodů pro pozorování přirozeného vývoje takto zasaženého území. Dnes zde pobývá mnoho chráněných živočichů a oblast pomalu zarůstá.

Zřícenina hradu Fürstenwalde

Na okraji Vrbna pod Pradědem stával na Zámeckém vrchu, nad soutokem Střední a Bílé Opavy hrad Fürstenwalde. Na místě jsou dodnes patrné obvodové hradby a zbytky základů vnitřních hradeb.

Kostel sv. Tomáše v Bělé pod Pradědem

Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou obce Bělá pod Pradědem je pozdně barokní kostel sv. Tomáše, postavený v letech 1726 – 1730. Kostel je od roku 1958 kulturní památkou.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.

Kaple sv. Fabiána a Šebestiána v Bělotíně – Kunčicích

Na poli za zástavou Bělotína v místní části Kunčice stojí kaple sv. Fabiána a Šebestiána. Původní kaplička byla dřevěná, nyní je zděná.

Kostel sv. Urbana v Bělotíně – Nejdku

Památkově chráněný kostel sv. Urbana v Bělotíně, v místní části Nejdek, na Přerovsku stojí od roku 1752.

Kostel sv. Jiří v Bělotíně

Farní kostel sv. Jiří v Bělotíně je od roku 1964 kulturní památkou.

Zámek Komorní Hrádek

Komorní Hrádek – zámek a osada stejného názvu jsou odedávna spjaty s Chocerady. S tím, že si své postavení obě části vyměnily – Chocerady jako součást někdejšího hrádeckého panství a současný Komorní Hrádek jako místní část ve správě obce.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Osada Nový Brunst pod Pancířem

Nový Brunst je vyjma jednoho stavení zaniklá osada spadající do okresu Klatovy, která byla založena v údolí pod vrcholem Pancíř. Osada měla novou, ve své době nejmodernější sklárnu o dvou pecích, kterou zde založil v roce 1828 J. K. Adler.

Zřícenina staré vápenky Svinná

Když půjdete z Bucharu po žluté značce směr Svinná, můžete si u penzionu Stará Vápenka prohlédnout pozůstatky bývalé vápenky. Vápenka byla v provozu do roku 1925 a zpracovávalo se zde vápno ze zdejších lomů.