Kudy z nudy v obci Máslovice

Zobrazit všechny články o obci Máslovice

Pomník císaře Karla VI. v Hlavenci

Pomník císaře Karla VI. Se nachází severovýchodně od obce Hlavenec. Monumentální barokní pomník nechal hrabě František Antonín Špork postavit v místech, kde při slavnostním honu 3. 11. 1723 udělil Karlu VI. Odznak řádu sv. Huberta.

Běžkařské trasy v Ďáblickém háji

Kam na běžky v Praze? ... Aneb když v Praze nasněží... Nejoblíbenější místa na běžky v Praze jsou především v lesoparcích.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Od jara 2021 se poprvé otevře turistům.

Maršovská naučná stezka

Maršov je malá vesnička 7 km vzdálená od Uherského Brodu, přesto je jeho místní částí. Maršovská naučná stezka je tvořena 2 km dlouhým miniokruhem, který prochází přímo Maršovem, a spojovacími trasami, které vedou do Uherského Brodu resp. Do Újezdce.

Suchá nádrž u Seče na Chrudimsku

Nad Počátky, místní částí města Seč na Chrudimsku v Pardubickém kraji, postavily Lesy ČR poldr, suchou nádrž, která zadrží i stoletou vodu. V intravilánu zvětšily kapacitu Počáteckého potoka, který se opakované vyléval ze břehů a poškozoval silnici i nedaleké domy.

Naučná lesnická stezka Zábělá

Naučná lesnická stezka Zábělá je věnována přírodnímu prostředí a působění člověka v krajině. Vede od zastávky autobusu Bukovec do přírodní rezervace Zábělá.

Skalní reliéfy pod vrchem Kalvárie u Mařenic

Nedaleko Mařenic v Lužických horách objevíte vrch Kalvárie (445 m) a u něj velmi zvláštní skalní reliéfy. Jeden výjev zobrazuje svatou rodinu a druhý tzv. Sedmispáče.

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé

Reliéf Jana Roháče z Dubé byl zhotoven v roce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cestou husitských hejtmanů.

Skalní reliéf Žebračka u Mařenic

Zajímavý skalní reliéf se nachází pod vrchem Bouřlivý v srdci Lužických hor. Ve skále, kam značky nevedou, je od roku 1833 vytesán reliéf žebračky. Nedaleko tohoto místa bývaly pískovcové lomy a zaniklá osada Bedřichov. Reliéf leží mimo cestu a je třeba za ním sejít do údolí.

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.

Lobezský park v Plzni

Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí po ukončení těžby zarostlo a bylo zdevastováno. V roce 2018 park prošel celkovou obnovou podle projektu Tomáše Rákose. Kromě opravy cest byla citlivě upravena zeleň a byl doplněn také parkový mobiliář.

Přírodní rezervace Kobyla v Českém krasu

Opuštěný lom v severním úbočí a zalesněné východní úbočí vrchu Kobyla se nachází 1500 m jihovýchodně od Koněprus. V lomu je možné spatřit ukázku geologické poruchy, Očkovského přesmyku, kdy se během horotvorných procesů nasunuly starší vrstvy usazených hornin na vrstvy mladší.

Václavský rybník v Českém lese

Václavský rybník leží v CHKO Český les, nedaleko Rozvadova. Je součástí lesního hospodářského celeku LHC Kolowratovy lesy.

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.