Kudy z nudy v obci Malé Žernoseky
Zobrazit všechny články o obci Malé Žernoseky
Park obklopující renesanční zámek představuje jakousi miniaturu okolní krajiny. Kromě exotických dřevin potká poutník i rozkvetlou louku, lesík s houbami, potok nebo rybník. Pestré prostředí skýtá úkryty i prostřený stůl pro noční lovce. Najdeme tu minimálně pět druhů netopýrů.
Romantický zámek sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Z proslulého rodu Auerspergů tu již nikoho nepotkáme, avšak sídlí zde tajuplní okřídlení hosté. Ve sklepeních zámku každoročně zimují vrápenci malí a anglickým parkem se od jara do podzimu prohání 5 druhů netopýrů.
Zámek býval sídlem šlechticů, významných podnikatelů i nezvedených dětí, dnes na půdách sídlí letní kolonie vrápence malého a netopýři zimují v zámeckém podzemí. V roce 2023 byl přístup do zimoviště upraven tak, aby okřídlení zámečtí hosté mohli bezpečně proletovat bývalou ledovnou.
Tak by se dalo přezdívat areálu Letního kina neboli „Letňáku“ nedaleko prastarých olomouckých hradeb a navazujícímu parku Pod Dómem. Lokalita plná starých vzrostlých stromů je domovem mnoha živočichů. Jde o místo s nejvyšším zaznamenaným počtem netopýřích druhů v Olomouci – žije jich tu jedenáct!
Barokní zámek v Kravařích obýval v minulosti významný alchymista Michal Sendivoj ze Skorska, či bohatý šlechtický rod Eichendorffů. Návštěvníky zde čeká prohlídka dobových interiérů a tematických expozic, k procházce láká anglický park který si oblíbili letouni, žijí tu 4 druhy netopýrů.
Barokní sídlo v místech, kde již koncem 13. století stála vodní tvrz Beneše z Choltic. Dnes tu potkáte pozoruhodné zvířecí hosty. Na půdách odchovávají mláďata vrápence malého a netopýra brvitého. Park a obora skýtají potravu i úkryty, podzemí patří k nejvýznamnějším zimovištím na Pardubicku.
Klasicistní zámek je spjat se známým rodem Silva-Tarouca a rodina stojí i za současnou podobou zámeckého parku, který patří k nejcennějším v ČR. Zámecký areál si oblíbili také netopýři. Letní kolonie vrápence malého obývá půdy zámku, sklepy bývalé lesní správy slouží jako zimoviště.
Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.
Anglický park se nachází v blízkosti zámku pocházejícího z 1. poloviny 18. století. K největším úpravám parku došlo po roce 1849, kdy zámek získal vídeňský továrník Alexandr Schöller. Byl vybudován altán, rybníky a spojující cestičky.
Na protější straně Medníku v Lukách pod Medníkem se nachází nenápadná dřevěná stavba vyhlídky s krásným rozhledem. Jejím dominantním prvkem je velký dřevěném rám. Vyhlídka vznikla v roce 2024 podle projektu architekta Miloše Munzara. Není přístupná veřejnosti.
Chtěli byste se mezi úchvatným údolím Židovy strouhy a Stezkou podél Lužnice u Bechyně dostat snadno přívozem?
U opěrné zdi gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře objevíte nápaditou bronzovou plastiku herce a místního rodáka Jiřího Hrzána. Autorkami díla jsou sestry Melkusovy.
Navštívit můžete expozici s původním vybavením, vyzkoušet si zážitkovou hru ve stylu oblíbených "únikovek" anebo se ubytovat v bytě mlynáře.
Kamenická Stráň je od roku 1995 chráněná jako vesnická památková zóna. Můžete zde vidět unikátní soubor německé lidové architektury, roubené chalupy s hrázděným štítem i stavení s půdním polopatrem a hrázděným štítem.
Válcovitá, pětadvacet metrů vysoká dřevěná stavba s kamennou podezdívkou – to je kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce. Postavena byla mezi lety 2024-2024 podle projektu architekta Jana Říčného.