Kudy z nudy ve městě Lučany nad Nisou

Zobrazit všechny články o městě Lučany nad Nisou

Kačenčina pohádková stezka v Deštném v Orlických horách

Kačenka, vládkyně Orlických hor, vás provede stezkou, jejíž součástí je pohádkový příběh a několik stanovišť s interaktivními prvky a úkoly související s příběhem daného stanoviště. Pro soutěživé je součástí stezky pohlednice, do které se sbírají razítka, která jsou u každé zastávky.

Bikepark Vrbno pod Pradědem

Bikepark se nachází v blízkosti vrcholu Vysoké hory ve Vrbně pod Pradědem. Bikepark disponuje třemi tratěmi vedoucími z vrcholu dolů.

Evangelický tzv. Červený kostel ve Varnsdorfu

Základní kámen ke stavbě evangelického kostela byl položen v květnu 1904 a v prosinci 1905 byl kostel slavnostně vysvěcen. Byl postaven v novogotickém slohu z glazovaných červených cihel, díky kterým také dostal svůj název.

Kostel sv. Karla Boromejského ve Varnsdorfu

Velký novogotický katolický kostel v jižní části Varnsdorfu byl postaven v letech 1903 – 1912. Dostavbu věžní helmice zastavil zřejmě nedostatek financí. Proto se kostelu přezdívá "bez věže".

Kostel sv. Michaela archanděla Vrbno pod Pradědem

Jedná se o monumentální empírovou architekturu z let 1840 - 1843. Před kostelem je empírová kašna a kříž z roku 1825.

Městské muzeum Veselí nad Moravou

Budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk.

Zámek Veselí nad Moravou

Zámek byl původně vybudován jako vodní hrad kolem poloviny 13. století a tím se řadí k nejstarším hradům na moravském území. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek s rozsáhlou přilehlou zahradou. V současné době není objekt zpřístupněn z důvodu plánované obnovy a přestavby.

Židovská synagoga ve Veselí nad Moravou

Židé byli ve městě připomínáni již od konce 15. století. Tento objekt pochází z počátku 19. století. Dnes slouží jako modlitebna církve Adventistů sedmého dne.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Uničově

Chrám pochází z první poloviny 14. století a je vystavěn v gotickém a pozdně renesančním slohu. Od svého založení celkem osmkrát vyhořel. Nejvíce byl kostel poškozen požárem v roce 1779. Tehdy se zřítila křížová klenba chrámových lodí a byla nahrazena klenbou barokní.

Klášterní kostel Povýšení sv. Kříže v Uničově

Jedná se o sakrální stavbu, na které je patrná původní gotická část chrámu a část barokně přestavěná. Budova byla součástí klášterního areálu, který byl pro svou polohu těsně u hradeb často ohrožován a byl na vlastní žádost minoritů v 19. století zrušen.

Městská radnice s vyhlídkovou věží v Uničově

Radnice pochází z druhé poloviny 14. století nebo z počátku 15. století. Několikerá přestavba smazala původní gotický ráz stavby. V severovýchodním rohu byla přistavěna věž, která je vysoká 45 metrů a byla doplněna pavlačí pro strážce věže.

Městské opevnění s Medelskou bránou v Uničově

První písemná zmínka o městském opevnění pochází z roku 1327. Původně umožňovalo přístup do města pět městských bran. Zbytky středověké městské fortifikace jsou zachované na obvodu historického jádra města a jsou tvořeny z lomového kamene.

Muzeum U Vodní branky v Uničově

Muzeum je umístěno v bývalé městské zbrojnici, což je architektonicky pozoruhodná renesanční stavba z let 1575 až 1585. Má oválný půdorys, v obou podlažích jsou prolomena okna, hlavní vstup je kamenným zaklenutým portálem.

Muzeum baroka v Uničově

Muzeum baroka vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary. V minulosti objekt sloužil zřejmě jako ubytovací zařízení pro zaměstnance tehdejšího církevního úřadu. V poválečné době byl využit jako skladovací prostor.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu

Děkanský chrám sv. Petra a Pavla je nejstarším varnsdorfským kostelem. Byl vybudován na místě původního kostelíka ze 13. století. Základní kámen nového kostela byl položen v roce 1766 a roku 1777 byla stavba dokončena.