Kudy z nudy ve městě Lučany nad Nisou
Zobrazit všechny články o městě Lučany nad Nisou
Nastoupit do proutěného koše horkovzdušného balónu a za občasného zahučení hořáků se vznést nad krajinu východních Čech. Poháněni větrem shlédneme všechny jeho skvosty. Zařaďte se mezi dobrodruhy, kteří se vznášeli dávno před tím, než dostaly stroje křídla.
Levandulové pole s 40 000 levandulemi lékařskými a manufakturou z bio levandule chodouňské vás ozdraví a doplní energii Brdských lesů a omamné vůně.
Přímo před Kolibou ve Starém Městě u Bruntálu je postaven model původní věže, která stála na Pradědu (stála na vrcholu Pradědu v letech 1903 – 1959).
Nejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 metrů krychlových. Strom, původně pochází ze Severní Ameriky.
Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.
Celý katastr obce leží v oblasti Bílých Karpat, které jsou od roku 1980 CHKO a od roku 1996 biosférickou rezervací (v rámci programu UNESCO Člověk a biosféra). Bílé Karpaty jsou charakteristické zejména květnatými orchideovými loukami. Tento kousek světa je vhodný k turistice, či k cykloturistice.
1. 5. 1945 byla obec Pitín osvobozena rumunskou armádou (21. rumunskou pěší divizí) pod velením důstojníka Rudé armády kapitána Kozlova. I když se přímo v Pitíně nebojovalo, na severním svahu Pitínského vrchu byli pochováni dva neznámí rumunští vojáci. Jeden z hrobů je udržován dodnes.
V zámeckém parku v Ratměřicích rostou dva sekvojovce. Nechal je vysadit hrabě Otta Ferdinand Chotek, majitel panství. Sekvojovce z ratměřického parku jsou největší v celé České republice. Hrabě je nechal přivézt lodí až z Ameriky jako menší stromy, které pak v Ratměřicích zasadil.
Nabízíme vám zážitkové jízdy s našim turistickým ekobusem, během kterých s námi poznáte historii i současnost města Znojma. V nabídce jsou jak pravidelné prázdninové programy, tak jízdy na objednávku během celého roku.
Poutní cesta růžence začíná u železničního přejezdu ve Starém Městě, které je od Velehradu vzdáleno asi 4 km. Cesta, značená šipkami s nápisem „Poutní cesta“, pokračuje údolní nivou potoka Salašky.
Nad řekou Vltavou, nedaleko plavecké obce Purkarec, vzniká via ferata, kterou zvládnou i turisté bez horolezeckých zkušeností. Hotová by měla být do června 2020.
Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.
Pod vrcholem Turov u Jiráskovy chaty se nachází kamenný kruh, nazvaný Semeno života.
Opravdu unikátní a úžasné umělecké dílo z bronzu a kamene naleznete před Vřídelní kolonádou, směrem do Vřídelní ulice, v místě před vstupem do podzemí. Karlovarské sluneční hodiny jsou zapuštěny do země a gnóm tvoří sám člověk, který do hodin vstoupí.
Žulové balvany u Zdechovic na Přeloučsku svými tvary připomínají polštáře a peřiny. Největší z nich, dlouhý 6 metrů, dostal jméno Duchna. Skály se nacházejí 1,5 km od obce Zdechovice na modré turistické značce.