Kudy z nudy v obci Litohlavy
Zobrazit všechny články o obci Litohlavy
Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.
Na hradě Točník, kde bydlí medvědi režiséra Václava Chaloupka, Agáta a Martin, se nachází také Medvědí naučná stezka.
Velká a Malá Cikánská jeskyně se nachází v údolí zvaném Cikánský důl nedaleko Sloupu v Čechách.
Jak napovídá už název expozice, je věnována tradičnímu životu v oblasti Soběslavsko-veselských Blat a severněji položeného Kozácka.
Onen Svět je přírodní rezervace poblíž obce Čachrov v okrese Klatovy. Chráněné území se rozkládá severně od osady Onen Svět, kde vyplňuje mělké údolí bezejmenného levostranného přítoku říčky Ostružné.
Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.
Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15. června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.
Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.
Vodní soustava Tisovské rybníky byla založena Pány ze Švamberka pravděpodobně ve 13. století. Patří k jedné z nejvýznamnější rybniční soustavě Plzeňského kraje.
Rybník s rozlohou 36 ha je největší vodní plochou na Děčínsku a spolu s nedalekým rybníkem Světlík je významnou ornitologickou lokalitou, kterou využívá k odpočinku řada druhů tažných ptáků.
Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.
Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.
Park nazývané také Morávkův. Vznikl na dříve uzavřené ploše jižně od ulice Milady Horákové, několik posledních let zabranou výstavbou tunelů a podzemních garáží.
Původně 20 km dlouhá, až 20 m vysoká a 2–3 m široká zeď z čediče vznikla v linii Světlá pod Ještědem-Bezděz utuhnutím čedičové vyvřeliny v pískovcové trhlině.
Zříceniny hradu z poloviny 14. století stojí na zalesněné vyvýšenině nedaleko obce Podbořanský Rohozec.