Kudy z nudy v obci Libice nad Cidlinou
Zobrazit všechny články o obci Libice nad Cidlinou
Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.
Plovárna Libčice nad Vltavou nabízí dvě odlišné možnosti koupání v závislosti na vašich preferencích – velký přírodní bazén a malý chlorovaný bazén.
Nově vybudovaný Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů se nachází na autentickém místě, kde v r. 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. Cikánský tábor. Zde byly nuceně koncentrovány celé romské rodiny před transportem do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau.
Trasa je koncipována jako jednosměrná s variantami odboček k dalším výletním místům. Začíná u Laudonova domu na náměstí v Novém Jičíně, pokračuje přes centrum města, kolem ulice Dolní brána směrem na Šenov u Nového Jičína, podél řeky Jičínky až k zámku v Kuníně.
Vycházková trasa u Nového Jičína měří asi 6 kilometrů. O jejich obnovu se postarali členové Klubu rodáků. Jedná se o pěknou trasu mezi šesti vyčištěnými a opravenými studánkami. Dvě ze studánek, Mariánská a U Mlýnků, mají potvrzenou nezávadnost vody.
Na pěti informačních panelech se dovíte něco o dávném osídlení Chřibů, průzkumu a těžbě ropy na Kostelansku a místních přírodních poměrech. Stezka nese název po kvasickém rodákovi Jindřichu Spáčilovi.
Strážní domek Wachhaus je zakreslen v mapě stabilního katastru již v roce 1841. Stál nad údolím potoka Botič v době, kdy ještě neexistoval rybník Bořín, a sloužil Spolku pobotičských mlynářů. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca koupil rybník Bořín a připojil ho k parku v roce 1904.
Česká chaloupka se nachází poblíž vstupu „Hájovna“. Byla postavena pro Národopisnou výstavu českoslovanskou (1895) a do parku byla převezena zakladatelem parku Arnoštem Emanuelem Silva-Taroucou.
Rybárna se nachází poblíž zámku u Sádkového rybníčku. Původně sloužila jako zázemí pro rybniční hospodářství v parku. V roce 2022 ji bylo nutné zbourat, následně byla postavena replika dle dobových fotografií. Navštívit zde můžete dvě zajímavé expozice.
Na Habříkově stezce poznání a přátelství se setkáte s 13 interaktivními prvky o přírodě. Start najdete v sídlišti na Větrníku. Cestou našlapete 5-7 km.
Objevte pohádkovou stezku na Medlově na které potkáte Skřítka Ostružinku a další postavy z oblíbené dětské knihy.
Obklopen lesy Žďárských vrchů, volně přístupný lanový park na Medlově nabízí adrenalinové dobrodružství s osmi různými překážkami, které testují vaši obratnost, rovnováhu a odvahu.
Vila Preciosa je součástí nejhonosnější karlovarské vilové kolonie tradičně označované jako Westend, jež se vyvíjela již od sedmdesátých let 19. století. Byla postavena v letech 1902–1903 ve stylu vznosné francouzské neorenesance, stavitelem i stavebníkem byl Josef Waldert (1849–1927).
Od roku 2007 je v Bohuticích k vidění jedinečná kulturní památka – Bohutická křížová cesta. Jedná se o soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti, znázorňující poslední cestu Ježíše Krista.
Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.