Kudy z nudy v obci Libice nad Cidlinou
Zobrazit všechny články o obci Libice nad Cidlinou
Původně jezero nedaleko Bohumína sloužilo k těžbě štěrku. V současnosti plní rekreační účely, dá se zde koupat nebo si půjčit lodičku.
Farská humna se nachází na pěší trase od největšího podniku ve městě Žďárských strojíren a sléváren do centra města. Úpravou na vícegenerační park je tato plocha zapojena do pěších a cyklistických tras a umožňuje odpočinek jak občanů města, tak i návštěvníkům centra.
Nedaleko obce Střelice na Brněnsku byla postavena kaple Lesní vzpomínka. Navrhl ji architekt Marek Štěpán v jednoduchém geometrickém tvaru s výrazným modrým interiérem. Neobvyklou kapličku vybudoval pro svou zemřelou ženu soukromý investor.
Jedná se o dílo vytvořené v uměleckém stylu "Mutoid Waste". Tento výtvarný směr používá jako materiál různé druhy odpadů, nejčastěji jde ale o staré stroje, jejich součásti a kovy určené k recyklaci.
Skalní útvar Lisovská skála (802 m) s navazujícím balvanovým mořem je jednou z nejlépe zachovalých ukázek mrazového zvětrávání rul ve vrcholových partiích Žďárských vrchů. Výška skal dosahuje až 12 metrů.
Křivý javor (824 m) najdete nedaleko Fryšavy pod Žákovou horou, v hřbetu Devítiskalské vrchoviny. Hedná se o třetí nejvyšší vrchol v krajinné oblasti Žďárských vrchů.
Pohledecká skála, dříve zvaná Císařská skála, je skalnatý hřbet nedlaeko Nového Města na Moravě. Nejvyšší místo leží ve výšce 812 m n. M., okolí skály je domovem pro chráněné ptáky, kteří zde hnízdí.
Jedná se o soustavu tří skalních útvarů nacházející se na území stejnojmenné přírodní památky (819 m). Najdete zde skály zvané Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštějn, které jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.
Wake areál na Holoubkovském rybníce disponuje dvousloupým vlekem (132 m), vybavenou půjčovnou k wakeboardingu (prkna, neopreny, vesty, helmy...), dále paddleboardů atd.
Vodní atrakce, relaxace formou wellness či opalování na sluneční terase s barem řadí bojkovické letní koupaliště mezi nejmodernější ve Zlínském kraji. Nejen děti potěší chrliče vody jsou ve tvaru deštníku a ježka nebo jízda po konstrukcích ve tvaru zvířátek.
V Praze najdete největší skulpturu nosorožce na světě. Nachází se, a s ní i kus doby ledové, v pražských Lysolajích, v areálu bývalé Denkrovy pískovny. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.
Poutní kostel Panny Marie Sněžné byl vystavěn na jižním okraji města v novorománském slohu v letech 1850 – 1867 podle plánů domácího zednického mistra Jana Buchingra pro velké množství poutníků, kteří přicházeli do Kašperských Hor každoročně na pouť 5. srpna.
Pod vrstvou hlíny a odpadků se až do jara 2020 skrývala poměrně dobře zachovalá cihlová topeniště bývalé vápenné pece. V současné době jsou částečně odkryta a pracuje se na jejich zpřístupnění.
Nejvýznamnější památkou nejen města, ale i regionu je zámek, který vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou původního městského hradu z konce 15. století. K němu přiléhá zámecký park, jehož vznik je datován do 16. století. Rozloha této zelené oázy je více než 2,5 ha.
Geologická expozice nabízí ukázky hornin z okolí města, keře, květiny a byliny, jezírko, hmyzí domky a všemu dominuje 180 let starý platan javorolistý. Jednotlivé exponáty označeny informační tabulí. Veškerou tvorbu i údržbu mají na starost studenti Gymnázia Chotěboř.