Kudy z nudy v obci Krásná Hora nad Vltavou
Zobrazit všechny články o obci Krásná Hora nad Vltavou
Galerie sídlí v budově bývalé radnice na hlavním Masarykově náměstí v Zábřehu. Dnešní výstavní prostor, dříve obřadní síň, je vlastně dochovaný středověký sklep. Budova je jednou z významných dominant náměstí. Celoročně se zde konají různé výstavy.
Kostel vznikl zřejmě společně se založením města někdy v první polovině 13. století. Představu o původní podobě kostela si můžeme vytvořit na základě dobových vyobrazení. Tím nejstarším je veduta Paula Aretina z roku 1623.
Moravičany jsou významným archeologickým nalezištěm. V polích za tratí bylo objeveno rozsáhlé popelnicové pohřebiště lužické kultury s téměř 1200 hroby.
Díky těžbě štěrkopísku vzniklo v blízkosti Mohelnice rozsáhlé jezero místními nazývané Mohelnický bagr. Jeho severní břehy sahají v současnosti téměř k okraji města a v letních měsících si tu můžete zaplavat i zasurfovat.
Parkhotel Richmond nabízí svým hostům služby špičkové úrovně. Veškeré léčebné procedury jsou poskytovány přímo v hotelu, nechybí ani nádherný bazén. Kromě tradiční komplexní lázeňské léčby si klient může vybrat ze široké škály speciálních léčebných a relaxačních programů.
V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.
Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.
Muzeum prezentuje živou a neživou přírodu, archeologické nálezy a historii osídlení i hornictví v regionu. Nechybí informace o rozvoji lázeňství včetně zajímavostí o slavných karlovarských lékařích i návštěvncích. K vidění jsou zde také ukázky výrobků místních porcelánek a sklárny Moser.
Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.
Rozhledna Pastýřka nedaleko Moravské Třebové byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna, vrátila další výšková stavba.
Nad Moravskou Třebovou se vypíná Třebovské hradisko. Jedná se o hrásť, která má podobu písmene C. Hradisko tvoří dvě návrší - Třebovské hradisko (550 m) a Dubina (553 m). Na vysokém kopci severovýchodně nad městem je stále ještě dobře zachovaný reliéf hrádku.
Původní hřbitov v Moravské Třebové se nacházel u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází také křížová cesta.
Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny - Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové se nachází na místě raně gotické stavby ze 13. stol. Kostel byl na konci 15. stol. Obklopen hřbitovem a okolo něj se nacházely kaple sv. Antonína a sv. Markéty, které později zanikly. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch.
V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T. G. Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem - sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.