Kudy z nudy v obci Kosice
Zobrazit všechny články o obci Kosice
Na staré polní cestě nedaleko Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku byla v říjnu 2021 vysázena část třešňové aleje k výročí narození borovského rodáka literáta Karla Havlíčka Borovského.
Kaple na krásnobřezenském hřbitově byla za roky chátrání značně poškozena a roku 2008 čekala ji demolice. Proti stržení této památky se však zvedla vlna odporu a odborníci i veřejnost prosadili její opravu. V roce 2020 se kapli podařilo zachránit a vrátit do života.
Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.
Stavba je charakteristická lidským měřítkem, civilností, otevřeností, jednoduchostí konceptu i konstrukce. Modlitebna byla postavena roku 2019 podle návrhu a projektu ateliéru prof. Arch. Ladislava Lábuse.
Sousoší česko-argentinského výtvarníka Federica Díaze, které stojí na pražské Bořislavce, je inspirováno historií i přírodou. Bylo vytvořeno pomocí moderní technologie robotické fabrikace a upraveného betonu UPHC.
Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.
Málo kdo ví, že v zapadlém koutku Prahy, na Slatinách mezi Michlí, Vršovicemi a Strašnicemi, se skrývají bahenní lázně Járy Cimrmana. Do nich se místní obyvatelé již odedávna chodí potají v noci či nebo brzo k ránu koupat, a to pro jejich léčebné účinky.
Nedaleko Uherského Brodu, na cyklostezce do obce Prakšice, naleznete nedokončenou autosochu Járy Cimrmana.
Žulové sousoší postav z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektora Trachty byla odhalena 6. září 2020 před hospodou ve Svatém Kříži, který je součástí Havlíčkova Brodu. Autorem zvláštního díla je Radomír Dvořák.
Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.
Ulička nesoucí název českého fiktivního génia a světoběžníka Járy Cimrmana je přímo v centru Lipníka a vůbec nevede kolem řeky, voda je tu ale naštěstí domalovaná a s ní i celá řada vynálezů z Cimrmanovy doby.
Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.
Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.
Bronzový odlitek Ohryzek Járy Cimrmana zřídila Přírodovědecká fakulta v Českých Budějovicích. Najdete jej nedaleko této budouvy na ulici Branišovská. Dílo bylo odhaleno v roce 2014, jeho autorem je Michal Trpák.
Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Turisté mohou navštívit pouze Tajgu, kolem které vede NS Kladská. Ostatní části jsou nepřístupné.