Kudy z nudy v obci Klášter

Zobrazit všechny články o obci Klášter

Rozhledna Ploučnická vyhlídka

Vyhlídka byla postavena roku 1902 Spolkem pro pozdvižení cizineckého ruchu, který vybral místo v obecním lese s výhledem na město i údolí řeky Ploučnice. Stavba má zajímavou konstrukci s prvky vyhlídkového altánu a klasické rozhledny. Od rekonstrukce v roce 1994 je opět přístupná.

Rozhledna Sokolí vrch

Rozhledna stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 512 m nad Děčínskou kotlinou, asi 4 km od města Děčín. Z vrcholu i z rozhledny se nabízí pěkný výhled do kraje. Rozhledna byla otevřena v roce 2004.

Sloup Nejsvětější Trojice v Bakově nad Jizerou

Uprostřed náměstí Míru v Bakově nad Jizerou byl postaven Sloup Nejsvětější Trojice jako memento k odvrácení morových ran v letech 1727 - 1729.

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Umělá zřícenina kaple Jivina u Dolní Rožínky

Les Jivina u Dolní Rožínky na Bystřicku ukrývá ve svém nitru umělou zříceninu kaple. Stavbu tam nechal vybudovat v letech 1781 až 1789 Jan Nepomuk hrabě Mitrovský.

Zámek Mitrov

Na okraji vesničky Mitrova u Strážku naleznete zámek založený v roce 1779 Josefem Toussaintem.

Zbytky hradu a kostel sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou

Archeologické nálezy dokládají existenci hradu ve 14. a 15. století. Hrad údajně zanikl při křížovém tažení roku 1431, kdy bylo zničeno celé městečko. Nejstarší část kostela sv. Jakuba Většího pochází z 15. století a předpokládá se, že sloužil jako hradní kaple.

Zřícenina hradu Bukov - Lísek

Hrad Bukov (někdy zvaný také Lísek) patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě.

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Kostel sv. Máří Magdaleny v Bouzově

Kostel je jednolodní stavba z konce 14. století. V ohradní zdi hřbitova se nachází také průjezdní stavení, které tvoří jakýsi „vstupní objekt“ na hřbitov a pochází z 19. století.

Kostel sv. Gotharda v Bouzově

Vznikl v letech 1727 – 1728 přestavbou goticko–renesanční hradní kaple ze 2. čtvrtiny 16. století. Jedná se o jednolodní stavbu s boční kaplí, v jejíž předsíni se nachází reliéf Panny Marie.

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.