Kudy z nudy v obci Klášter

Zobrazit všechny články o obci Klášter

Přírodní park Jesenicko

Přírodní park se rozkládá kolem Jesenice na Rakovnicku. Jedná se o zalesněnou krajinu s rybníky, zelenými údolími, skalními výchozy a historickými vesnicemi.

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené vlastním životem. Stezka je určena pro turisty i cyklisty, byla vybudována na místech signální stezky kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras a je dlouhá 2,5 km.

Lavička Václava Havla v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav se stala třiadvacátým městem, kde vzniklo vzpomínkové místo na posledního československého prezidenta Václava Havla. Lavička se nachází nedaleko Havelského parku. Lavičku tvoří dvě židle a stolek, v jehož prostředku je strom.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bučovicích

Nejhodnotnější takovou stavbou v Bučovicích je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Zatopený kamenolom Drysice

Zatopený lom se nachází v obci Drysice, v nájmu jej mají potápěči. Vodní hladina je obklopena přibližně z jedné poloviny skalními stěnami vysokými 15 – 18 metrů, které se objevily v záběrech několika českých filmů a pohádek.

Barokní kostel Zvěstování Panny Marie Koloveč

Původní gotický kostel byl do dnešní podoby přestavěn po požáru barokně. V 19. stol. Došlo k prodloužení chrámové lodi.

Přírodní park Sedmihoří

Jedná se o zalesněné území, které je obklopeno sedmi vrcholy s nadmořskou výškou mezi 550 a 600 m. Okrajové části parku tvoří zemědělské plochy a rybníky. Na území parku lze nalézt dobře vyvinuté formy zvětrávání žuly. Prochází tudy naučná stezka.

Bývalá hornická osada Mantov u Chotěšova

Obec Mantov leží na pravém břehu Radbuzy, která ji odděluje od sousedního Chotěšova.

Židovský hřbitov v Pořejově

Hřbitov byl založený nejpozději na začátku 18. století. Z původních asi tří set náhrobků se dodnes dochovalo necelých 80 včetně fragmentů, s nejstarším čitelným náhrobkem datovaným rokem 1755.

Zřícenina hradu Třebel u Černošína

Hrad byl založen pány ze Svojšína kolem poloviny 13. století. Hrad zanikl koncem třicetileté války, kdy jej v roce 1647 obsadila švédská vojska pod velením generála Wrangela. V následujících bojích byl hrad Třebel pobořen.

Židovský hřbitov v Telicích

Židovský hřbitov v Telicích byl založen pravděpodobně v roce 1744. Dochovalo se zde přes 240 čitelných náhrobků z let 1746 – 1937, zbytky ohradního zdiva a ruiny márnice.

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.

Židovský hřbitov v Tachově

Tachovský židovský hřbitov byl založen v roce 1615 a je dochován ve zbytcích poblíž dnešní Chodské ulice. Byl demolován nejen za nacistické okupace, ale i později, když probíhala okolní výstavba ve městě. Dnes se zde nalézá 190 náhrobků, nejstarší je z roku 1700.

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Osada ležela v hlubokých příhraničních lesích západně od Lesné, na přítoku Celního potoka. Ve středověku se zde rýžovalo zlato, osada vznikla až ve 30. letech 18. století současně se zdejší sklárnou.