Kudy z nudy ve městě Kdyně
Zobrazit všechny články o městě Kdyně
Naučná stezka provádí jedinečným územím Dářských rašelinišť a prostřednictvím 12 panelů a 2 vyhlídkových bodů seznamuje s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů. Délka trasy je 3 km.
Milovníkům historie představí vojenskou výstroj, výzbroj a techniku od poloviny 18. století až po současnost. Všechny originální válečné zbraně jsou odborně znehodnocené, tedy nefunkční. Muzeum bude v provozu od léta 2018.
Farní kostel na náměstí vybudován v l. 1679-84. Jeho předchůdcem byla dřevěná svatyně ze 14. stol., zničená požárem v r. 1661.
Zbrusu novou expozici můžete navštívit v bývalé budově knihovny v Napajedlech. Mezi vystavenými exponáty převládají preparáty zvířat reprezentující faunu celého světa.
V Galerii Pex nabízíme ke shlédnutí i ke koupi díla předních současných českých i moravských umělců a díla umělců našeho regionu.
Kostel Nejsvětější Trojice postavený původně jako protestantská modlitebna v r. 1603 rodem Mauschwitzů.
Bývalá hřbitovní kaple byla postavena v roce 1863 dle projektu architekta Františka Schmoranze staršího. Ten ve svém návrhu smísil novogotický a novorománský sloh.
Kaple stojí nad městem Letohrad na výšině zvané Kopeček a byla vystavěná v letech 1734 - 1736. Kaple má půdorys pětiúhelníku - dle pěti hvězd kolem světcovy hlavy.
Na místě dnešního kostela stávala již ve 12. století pozdně románská kaple sv. Jakuba Staršího.
Kostel je v obci situován na mírném návrší. Jeho původní románský sloh prozrazuje hlavně hranolová věž s charakteristickými podvojnými okénky v nejvyšším patře.
Kolem kostela sv. Petra a Pavla se rozprostírá vesnický hřbitov, který je zdoben jednotně řešenými kapličkami s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy.
Pivo ve sklepích na zámku Kynžvart nahradili netopýři. Klasicistní zámek v malebném údolí Slavkovského lesa proslul jako sídlo rakouského kancléře, knížete Metternicha. Dnes jej pravidelně využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů.
Naučná stezka "Zelendárky" se nachází severovýchodně a východně od Protivína a ukazuje množství historických, přírodovědeckých a technických zajímavostí tohoto krajinářsky zajímavého území.
Zajímavá lokalita se nachází na okraji Chotěboře směrem na Ždírec nad Doubravou. Je zde pestrá vegetace, které dominují rozmanitá jezírka.
Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. Březovského vodovodu z r. 1911.