Kudy z nudy v obci Jinošov

Zobrazit všechny články o obci Jinošov

Sportovní hala Česká Kubice

Navštivte v České Kubici vnitřní víceúčelovou halu, halu na squash nebo venkovní tenisové kurty. Hala nabízí sportovní aktivity tenis, stolní tenis, squash, volejbal, basketbal, nohejbal a další druhy cvičení.

Kostel sv. Jana Křtitele v Bělé

Kostel sv. Jana Křtitele byl postaven v roce 1933. Přestavba kostela se uskutečnila v 90. letech, kdy byla postavena nová zvonice, došlo ke zvětšení sakristie a celkové kapacity kostela. Vybudovala se márnice, obřadní síň, sociálních zařízení, sklady a bezbariérový přístup.

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci

Zahrada skrytá za zdí s unikátní atmosférou. Původně barokní zahrada, potom prvorepublikové zahradnictví s pohnutým osudem. Dnes fungující jako zahradnictví, květinářství, místo pro setkávání, relax, cvičení, čtení a hry dětí.

Lyžařská škola U Sachovy studánky

Víte, že jen 10 km od Bílé, zhruba 11 minut autem směrem na Horní Bečvu, se nachází Ski areál U Sachovy studánky s pěti vleky, půjčovnou lyží i snowboardů, Valašskou kolibou i lyžařskou školou?

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.

Mniškový kámen u Benetic

Mniškový kámen připomíná lesní kalamitu z roku 1921 způsobenou přemnožením bekyně mnišky, jejíž housenky se živí jehličím zdravých stromů.

Sražená voda – spojnice dvou povodí

Hydrologická zajímavost se nachází v místě evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Naši předkové – mlynáři a hamerníci zde vytvořili umělý kanál se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Mohli tak regulovat množství vody tekoucí daným korytem.

Přírodní rezervace Páteříkova huť

Přírodní rezervaci tvoří odmáčená louka s rašeliništěm a chráněnými druhy rostlin. Vlhké prostředí vyhovuje orchidejím, roste zde prstnatec májový, prstnatec Fuchsův, bradáček vejčitý, vemeník zelenavý. K dalším ohroženým druhům patří dřípatka horská, pleška stopkatá a masožravka tučnice obecná.

Přírodní rezervace Chřepice

Původně rašeliniště a vlhké louky byly v minulosti odvodněny a jejich ochrana byla vyhlášena v roce 1994 ze studijních důvodů pro pozorování přirozeného vývoje takto zasaženého území. Dnes zde pobývá mnoho chráněných živočichů a oblast pomalu zarůstá.

Zřícenina hradu Fürstenwalde

Na okraji Vrbna pod Pradědem stával na Zámeckém vrchu, nad soutokem Střední a Bílé Opavy hrad Fürstenwalde. Na místě jsou dodnes patrné obvodové hradby a zbytky základů vnitřních hradeb.

Kostel sv. Tomáše v Bělé pod Pradědem

Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou obce Bělá pod Pradědem je pozdně barokní kostel sv. Tomáše, postavený v letech 1726 – 1730. Kostel je od roku 1958 kulturní památkou.

Kaple sv. Jiří v Bělotíně – Lučicích

Na návsi u bývalé školy v Bělotíně – Lučicích stojí malá kaple sv. Jiří.

Kaple sv. Fabiána a Šebestiána v Bělotíně – Kunčicích

Na poli za zástavou Bělotína v místní části Kunčice stojí kaple sv. Fabiána a Šebestiána. Původní kaplička byla dřevěná, nyní je zděná.

Kostel sv. Urbana v Bělotíně – Nejdku

Památkově chráněný kostel sv. Urbana v Bělotíně, v místní části Nejdek, na Přerovsku stojí od roku 1752.

Kostel sv. Jiří v Bělotíně

Farní kostel sv. Jiří v Bělotíně je od roku 1964 kulturní památkou.