Kudy z nudy v obci Jevišovka
Zobrazit všechny články o obci Jevišovka
Uživatelé elektrokol mohou ve středním Vsetínsku využít několik nabíjecích stanic. Naleznou je v obcích Hošťálková, Ratiboř, Lhota u Vsetína a Liptál, kde je k dispozici také posezení.
V srpnu 2023 byl otevřen nový krytý bazén v Karviné. Areál nabízí návštěvníkům pětadvacetimetrový plavecký bazén s osmi drahami, rekreační bazén s divokou řekou a bazén pro neplavce. Wellness zahrnuje sauny, vířivku, ochlazovací bazén a odpočinkový areál.
Bezmotorové čtyřkolky s pohonem na lidskou sílu pomocí šlapek vás svezou Bezručovým údolím. Pojedete z kopce dolů a vychutnáte si sjezd až do údolí. Káry jsou naprosto ekologické, s pohonem na lidskou sílu, pomocí šlapek.
Město Svratku ve Žďárských vrších propojuje cyklostezka se sousedním Herálcem. Stezka měří přibližně 3 kilometry, přes řeku a mokřad ji převádí dřevěný most dlouhý víc než 70 metrů.
Součástí městského opevnění v Telči byly i bašty. Poslední dochovanou románskou baštu můžeme vidět z ulice Krátké u Horní brány, kolem dnes již mělčího příkopu jdeme ulicí Na Parkaně.
Horní neboli Velkou bránu v Telči tvořily dvě průjezdné věže z obou stran příkopu. Vnější brána je doposud zachovaná, tvoří ji jednopatrová budova z 2. poloviny 16. století, zdobená sgrafitem.
Z náměstí Zachariáše v Telči můžete vyjít Dolní bránou neboli malou bránou přes hráz Štěpnického rybníka.
Hradby v Telči vznikly ve 14. století, byly původně asi 9 m vysoké, v 17. století pak zvýšeny na 10,5 m a ukončeny římsou.
Nedaleko náměstí v Telči naleznete budovu bývalé synagogy, která v 19. století vyhořela, pak byla přestavěna a následně v druhé světové válce bylo její vybavení zcela zničeno nacisty. Pro budovu se hledá využití, mohla by být obnovena.
Kamenná šestiboká tzv. Horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.
Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. Dolní. Je památkově chráněna.
Poznejte nejen hutnickou historii Těšínského Slezska. Nová tematická trasa představuje 16 zajímavých míst spjatých s historií dřeva, železa a lidí, a to v české i polské části Těšínského Slezska.
V areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích vzniklo muzeum „Bílý dům“, které bude od sezóny 2024 prezentovat historii a současnost archeologického výzkumu Velkomoravské říše jako předního významného centra Velké Moravy.
Hradební systém kolem centra Tábora je dodnes jeho chloubou. Vznikl kolem poloviny 15. století. Dnes jsou městské hradby chráněnou památkou.
Areál tvořený budovou bývalého špitálu čp. 285 se středověkými základy a budovou cenné kaple sv. Alžběty z roku 1718 se nachází na Špitálském náměstí v historickém jádru města Tábor. Budova je památkově chráněna. Dnes slouží pravoslavné církvi.