Kudy z nudy v obci Horní Lomná

Zobrazit všechny články o obci Horní Lomná

Bolzanova studánka

Bolzanova studánka se nachází v lese u obce Těchobuz, na trase naučné stezky Po pamětihodnostech Těchobuze. Pojmenována je po Bernardu Bolzanovi, který v obci působil v letech 1830 – 1841.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Žídkův buk v Lužné

Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky. Místo skýtá výhled nejen na Vráblovy Paseky, ale i do širokého okolí.

Zřícenina Nový Šaumburk

Nový Šaumburk leží nad obcí Podhradní Lhota na úpatí Kelčského Javorníku v Hostýnských vrších. Z hradního jádra se návštěvníkům naskýtá nádherný výhled do okolní malebné krajiny. Severně přes Kelčskou pahorkatinu a Maleník dohlédnete až k výběžkům Oderských vrchů a Moravské bráně.

Zaniklá obec Petřejov

Petřejov se nacházel na jih od Studánek při soumarské stezce k Radvanovu. První písemná zmínka o osadě Petřejov pochází z roku 1379. V letech 1869–1950 byla vesnice při sčítání lidu osadou obce Studánky. V pozdějších letech osada zanikla.

Přírodní rezervace Plenisko

Přírodní rezervace Plenisko u obce Písek se rozkládá se na jižních a jihovýchodních svazích hory Kyčera a sahá až k jejímu vrcholu a hřebeni, které tvoří, podobně jako dvě strany pomyslného obdélníka území rezervace, zároveň hranici s Polskou republikou.

Za příběhem chmele – chmelařská stezka po stopách pěstování chmele na Žatecku

Chmelová stezka navržená organizací Místa zblízka a provozovaná Chmelařským institutem Žatec se zaměřuje na poznání problematiky pěstování chmele a lze ji absolvovat na kole i pěšky.

Hornická voliéra v Ostravě-Přívoze

V Ostravě-Přívoze naleznete jedinou dochovanou hornickou voliéru. Horníci v ní chovali kanáry, které brali s sebou do dolů, kde dokázali detekovat metan.

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.

Kamenná panoramatická mapa s lavičkou ve Filipově Huti

Vyhlídkové místo vzniklo ve Filipově Huti na modravsku. Jedná se o několika tunový blok mrákotínské žuly, do něhož ručně vysekaly kamenosochaři ze střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova panoramatickou mapu.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Vyhlídka Kozí bouda u Bukovce

Vyhlídka pojmenovaná Kozí bouda nabízí krásný pohled na stáčející se Berounku, okolní lesy a nedaleký Bukovec.

Naučná stezka Bludovská stráň

Okružní naučná stezka Bludovská stráň na Šumpersku prochází téměř tři kilometry dlouhým zalesněným srázem na okraji nivy říčky Desné jihovýchodně od Bludova. Je značena žlutým turistickým značením a je dlouhá necelých 5 km. Součástí stezky je i rozhledna Brusná.

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě z Loyoly

Bývalý jezuitský kostel svatého Ignáce z Loyoly je barokní perlou Jihlavy! Byl postaven v letech 1683-89 italským stavitelem Jacopo Braschou. Rozměrnou nástropní fresku namaloval v roce 1717 Karel Töpper, zajímavý ilusivní oltář je dílem Adama Lauterera, Josefa Kramolina a Františka Moldingera.