Kudy z nudy v obci Hněvkovice

Zobrazit všechny články o obci Hněvkovice

Národní přírodní rezervace Krumlovsko - rokytenské slepence

Národní přírodní rezervace Krumlovsko - rokytenské slepence tvoří dvě samostatná území a to v okolí osady Rokytná a pod kostelem Sv. Floriana nad městem Moravským Krumlovem.

Bývalé lázně Velká Roudka

Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce pochází z roku 1805. V areálu v lesích jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou. Největší rozmach zažívaly lázně v roce 1839.

Mramorové lomy u Nedvědice

Nedvědický mramor býval těžen nad obcí v několika - dnes již opuštěných - mramorových lomech.

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce se nachází na nejjižnějším cípu Bobravské vrchoviny, v místě jejího přechodu do roviny Dyjskosvrateckého úvalu. Sestává se z několika izolovaných lokalit jižně od města Miroslavi.

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století.

Jihočeská filharmonie v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie byla založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a je jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich.

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

První zmínky o veřejné knihovně se datují již do 30. let 19. století. Založili ji posluchači filozofického institutu v roce 1834 a působila až do roku 1870. V roce 1885 byla zahájena činnost knihovny v budově Besedy v ul. Na Sadech. Jako student zde vypomáhal básník Fráňa Šrámek.

Park Balabenka v Praze 9

Náměstí na pražské Balabence se změnilo v park se dvěma dětskými hřišti. Nachází se zde také herní a cvičební prvky pro děti i dospělé.

Jiráskovy sady v Litoměřicích

Největší litoměřický park vznikal postupně, patrně na základech dvou školních hřišť založených v polovině 19. století. Významnější parkové úpravy byly realizovány v letech 1890-1892. Park prošel roku 2017 obnovou, cílem bylo lépe ho přizpůsobit současným uživatelům a proměnit jej v moderní prostor.

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Habrovská studánka v Nedvědici

Habrovská studánka – nachází se v Nedvědici v lokalitě zvané Žleb. Je to klasická lesní studánka.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kájově

Poutní kostel s pozdně gotickým síňovým dvoulodím sklenuté síťovou hvězdovou klenbou pochází ze 14. století. Komplex tvoří kostel, starý hřbitov, raně barokní fara, kaple úmrtí Panny Marie, hřbitovní kaple sv. Terezie s kostnicí, kaple sv. Jana Nepomuckého, ohradní zeď hřbitova a socha Panny Marie.

Muzeum starých tisků a lidové keramiky ve Štramberku

Ve sklepních kamenných prostorách muzea je vystavena sbírka lidové fajáns z 16 moravských a slovenských dílen. Výroba fajánsů, keramiky s olovnato-cíničitou polevou, byla na Moravě nejvíce bohatá a rozšířená od poloviny 18. století až do poloviny 19. století.

Šenovské muzeum

Šenovské muzeum je součástí šenovské knihovny založené v roce 1920. Nejstarším exponátem je kniha z roku 1668.