Kudy z nudy v obci Hněvkovice

Zobrazit všechny články o obci Hněvkovice

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vyklanticích

Kostel ve Vyklanticích na Pelhřimovsku byl dokončen roku 1729. Centrální stavba s hranolovitou věžičkou a eliptickou kupolí lodě je zakončena lucernou s podélnými okénky. V kostele jsou umístěny ultramoderní sochy vytištěné na 3D tiskárně.

Tvrz Pičín – sídlo české Čachtické paní

V areálu zemědělského družstva v Pičíně se nacházejí zbytky středověké tvrze ze 13. století. Původním majitelem tvrze byl Přemysl Otakar II., během své historie tvrz patřila například také maltézskému řádu. V 18. století ztratila svou původní funkci a byla přestavěna na sýpku.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Lávka pro pěší v Palkovicích

Bezpečný přechod přes řeku Olešná nabízí obec Palkovice. Lávka byla vybudována roku 2021. Lidé tak nemusí překračovat starou úzkou a nebezpečnou lávku. Nový chodník je bezpečný i pro jízdu s kočárkem.

Mlýn Trhonice

Památkově chráněný vodní mlýn s pilou je cennou součástí autenticky zachovalého dědictví mlynářského řemesla v regionu.

Sobotínský okruh

Na zajímavé sedmnáctikilometrové trase vás čeká celkem 14 zastavení. Historie Sobotína je spjata s těžbou železné rudy. Majitel panství hrabě Antonín Mitrovský zde vybudoval podnik na zpracování železa. Po jeho smrti se jej ujal podnikatelský rod Kleinů.

Socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech, původně umístěná na mostě přes řeku Úslavu, nyní stojí na podstavci v parčíku vpravo od Kozelské ulice.

Důl Pepř Jílové – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Čiperova vila ve Zlíně

Samostatně stojící, patrová vila s valbovou střechou, vystavěná v roce 1939 podle projektu V. Karfíka. Areál, sestávající dále z křídla pro personál, zahradnického domku, terasy a zahrady, je situován ve svahu severovýchodně od města.

Kaplička Čtyř svatých v Rabštejnské Lhotě

Netradiční kaple byla postavena u polní cesty jihozápadně od obce Sobětluchy. Tvoří jí rezavý sloup zaražený do země, který při pohledu z boků vytváří kříž. Kaple je zasvěcená sv. Václavovi, archandělu Michaelovi, sv. Isidorovi a sv. Kryštofovi.

Posvátná studánka svatá Anna u poutního místa Pohled

Posvátná studánka na poutním místě u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je zrekonstruovaná a od listopadu 2020 zde opět vyvěrá voda. Obec Pohled si nedávno nechala zpracovat laboratorní rozbory. Voda je skutečně čistá a opět stejně tak kvalitní, jako vždy bývala.

Věznice v Uherském Hradišti

Věznice v Uherském Hradišti se zapsala do dějin krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech. Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů.

Dům Budčických ve Znojmě

Dům Budčických – měšťanský dům na rohu Obrokové a Zámečnické ulice, je jedním z nejunikátněji dochovaných středověkých domů ve Znojmě. Čeká jej archeologický průzkum a vybudování muzea.

Zámek Otín na Klatovsku

Zámek Otín nedaleko Klatov začíná opět žít. Po desítkách let chátrání se jej ujala podnikatelka Darina Krstev, která má v plánu zde otevřít expozici Františka Palackého, knihovnu a vzdělávací centrum pro studium jazyků.