Kudy z nudy v obci Hlinka

Zobrazit všechny články o obci Hlinka

Hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie v Přelouči

Hřbitovní kostel zbudovaný v letech 1682–84. Dvouvěžová jednolodní stavba s obdélným presbytářem orientovaným na východ.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné a klášter v Rabštejně nad Střelou

Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně nad Střelou byl postaven v roce 1767 jako součást komplexu servitského kláštera, od roku 1792 po zrušení kláštera servitů a zboření staršího kostela sv. Matouše (který stál blíže k zámku a v roce 1787 byl zbořen) slouží jako farní kostel.

Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou

Hřbitov malé židovské obce v někdejším poddanském městečku fungoval zřejmě od 17. do první poloviny 20. století. Postupně byl dvakrát rozšířen, vstupy do starších částí byly zazděny, z kolem vedoucí cesty viditelné.

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Z původního hradu se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva. V hradním areálu stojí od roku 1609 klášter servitů a od roku 1705 barokní zámek.

Zřícenina hradu Sychrov v Rabštejně nad Střelou

Zřícenina hradu Sychrov se nachází na hřebeni naproti zřícenině Rabštejn nad Střelou.

Novorenesanční budova školy a záložny v Přelouči

Dominantou Přelouče se na přelomu 19.–20. století staly novorenesanční budovy na náměstí – základní škola (1880–1881) a budova Záložny (1899–1901).

Kostel sv. Jakuba v Přelouči

Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený.

Bývalá židovská čtvrt se synagogou v Novém Bydžově

První, do města příchozí, Židé si se svolením vrchnosti začali stavět domky v severovýchodní části města v místech bývalého minoritského kláštera už od počátku 16. stol.

Čechův most - jedinečná mostní secese v Praze

Je desátým pražským mostem po proudu Vltavy. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky.

Dřevěná rozhledna na Kopaninách u Olešnice

Malá trámová rozhledna, která má své dvojnice na několika místech naší republiky, vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice.

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu v Počátkách

Kolemjdoucí může zaujmout erby pánů z Hradce (rodovým a aliančním) a pamětní deskou, která prozrazuje, že v tomto domě se roku 1629 narodil „dějepisec vlastenecký a rodák počátecký, Tomáš Pěšina z Čechorodu“.

Evangelický kostel v Olešnici

Budova stojící nad ulicí Rovečínskou je z olešnických kostelů nejnovější, a to i přesto, že na Moravské straně stávala v druhé polovině 16. století bratrská modlitebna.

Gotický kostel sv. Vavřince v Novém Bydžově

Gotický kostel, který kromě vnitřního zařízení a menších úprav nebyl výrazně barokizován ani regotizován (v ČR ojedinělý a jedinečný jev).

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.