Kudy z nudy ve městě Hanušovice
Zobrazit všechny články o městě Hanušovice
La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.
Z Velké Chuchle se lze projít až do Modřan po téměř pětikilometrové stezce. Od Branického mostu se táhne přes zalesněnou část Hodkoviček a Kamýku až do Modřanské rokle. Pražané, kteří mají rádi vycházky do přírody, najdou na trase spoustu přírodních zajímavostí.
Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.
Tabulová hora Vidoule (371 metrů nad mořem) je pozůstatkem rozlehlé plošiny, tvořené druhohorními usazeninami. Plošina byla zejména během posledních dvou milionů let rozčleněna erozí vodních toků na jednotlivé izolované vrchy.
Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.
Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.
V historickém centru města Třeboň, ve Vratislavském domě, je otevřena zajímavá stálá expozice sladkovodních ryb. Můžete si zde prohlédnout štiku, sumce, candáta, kapra i další naše zástupce našich ryb.
Na východní straně města Třeboně, v části Na kopečku je dominantní stavbou již od roku 1909 Kotěrova vodárenská věž, ve které je v současné době k vidění zajímavá expozice buddhistického umění.
Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.
Park v Praze 10 – Dubči leží v ochranném pásmu Přírodního parku Říčanka, jednoho z nejstarších přírodních parků na území hlavního města vůbec. V dřívějších dobách zde bývala zahrada správce dvora, od čehož dnes park nese své jméno.
Přehrada Lučina zůstává jedním z nejoblíbenějších turistických cílů tachovského regionu. Mohutný násep 21 metrů vysoké a 183 metrů dlouhé hráze, korunující hladinu rozlitou mezi zalesněné břehy skalnatého údolí, nabízí návštěvníkům působivé přírodní scenérie v každém ročním období.
Bitva u Tachova za husitských válek se odehrála v srpnu 1427, v dnes již přesně neznámé lokalitě poblíž Tachova. Spojené husitské svazy pod velením Prokopa Holého zde téměř bez boje rozprášily vojska třetí křížové výpravy v čele s trevírským arcibiskupem Otou ze Ziegenheimu.
Příjemná a nenáročná procházka začíná na romantickém velhartickém hradě a končící u chaty velikána české kulturní scény, Jana Wericha. Z městečka stezka uhýbá směrem k přírodní rezervaci Borek, kolem říčky Ostružné a končí u Werichovy chaty, která stojí jen kousek od silnice. Je dlouhá 4,5 km.
Jihozápadně od obce Velhartice se nachází děsivé místo, nevhodné k pouhé návštěvě, natož k delšímu pobytu. Proč se nemá chodit na místní hřbitůvek, věděl už Karel Jaromír Erben, který se zde nechal inspirovat k sepsání balady Svatební košile.
Kostel obklopený poli nedaleko Velhartic byl založen roku 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století byl významně upraven. Právě zde se měl odehrát děsivý příběh z balady Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.