Kudy z nudy ve městě Fryšták
Zobrazit všechny články o městě Fryšták
Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. Průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Šest kilometrů od města Teplá při silnici na Dobrou Vodu se nacházela obec Dřevohryzy. Dnes je z ní jen zarostlá planina. Po roce 1945 postihlo většinu obyvatel nucené vysídlení, poslední obyvatelé se z chátrající obce odstěhovali v 60. letech.
Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.
Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Na levém břehu přehrady Plumlov vznikla v roce 2021 cyklostezka, která znamená pro cyklisty komfortnější projížďku kolem nádrže. Na své si zde přijdou i milovníci in-line bruslí.
Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) stával na náměstí 5. května. Patřil mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci, již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města. V současné době zde vzniká historická expozice.
Lom Srní u Hlinska poskytuje zázemí nejen potápěčům ale i ostatním milovníkům vody. Pokud hledáte místo s čistou vodou ke krátkému odpočinku nebo i několikadennímu kempování tak tohle patří k jedněm z nejlepších na Vysočině.
Nové koupaliště v Hostinném otevřelo v červenci 2021. V areálu vznikl 25 metrů dlouhý plavecký bazén s oddělenou relaxační částí, menší bazén a brouzdaliště.
Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.
Vozíčkářská trasa v Bělském lesoparku je určena pro zkušené vozíčkáře bez doprovodu. Tvoří ji okruh dlouhý 5,5 km se speciálními značkami s piktogramem invalidního vozíku.
Klub českých turistů připravil pro hendikepované turisty další tras. Vozíčkáři se mohou projet krásnou krajinou Vrbenských rybníků Českých Budějovicích. Trasa je dlouhá 5,6 km s celkovým převýšením 15 m.
Okruh vozíčkářské trasy začíná na parkovišti u zastávky MHD u Sanatoria Klimkovice. Celý okruh doporučujeme projíždět po směru hodinových ručiček. Celá trasa je určena pro zdatné vozíčkáře s doprovodem.
V Petrské ulici se na domě čp 1168 najdete pamětní desku věnovanou nositelce Nobelovy ceny Martě Coriové-Radnitzové.
Půvabné městečko na březích Labe zná každý, kdo se někdy jel podívat na proslulé sochy a reliéfy v lesích Kokořínska.
Za krásu západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.